/کتابخانه
کتابخانه1394/9/2 10:11:53

انتخاب لاستیک مناسب لیفتراک

برای انتخاب لاستیک مناسب لیفتراک وقتی به سایت سازنده لیفتراک مراجعه می کنیم لیفتراک ها بر اساس سایز لاستیک و نوع آن طبقه بندی شده اند. نوع تایری که برای لیفتراک انتخاب می کنیم کاملا وابسته به نوع طراحی و کاربرد آن می باشد.

 

انتخاب لاستیک مناسب لیفتراک

سه نوع لاستیک برای لیفتراک وجود دارد:

تایرهای بادی لیفتراک:

تایرهای بادی لیفتراک بسیار شبیه به تایرهای کامیون هایی هستند که در بزرگراه ها تردد می کنند. این تایرهای با هوا پر می شوند، دارای عمق آج زیاد هستند و اغلب از لاستیک با دوامی ساخته می شوند. در بعضی از تایرهای بادی که برای کارهای سنگین به کار گرفته می شوند به جای هوا از فوم پلی اورتان استفاده می شود. همچنین کاربرد تایرهای بادی باعث افزایش عمر مفید لیفتراک می شود. تایرهای بادی جز تایرهای اصلی برای کارهای سنگین و خارج از محیط گارگاهی هستند.

تایرهای توپر لیفتراک:

تایرهای توپر بسیار شبیه به تایرهای بادی هستند، با این تفاوت که محفظه هوا را ندارند، بنابراین هیچ وقت پنچر نمی شوند. در این تایرها به طور معمول لایه لاستیکی بر روی یک حلقه فلزی قرار می گیرد (تایرهای حلقه ای). عمر تایرهای توپر بسیار زیاد است ولی مثل تایرهای بادی باعث افزایش عمر مفید لیفتراک نمی شود. تایرهای توپر در دو مدل حلقه ای (press on) و استاندارد تولید می شوند. این تایرهای برای کارهای سنگین طولانی مدت خارج از فضای کارگاه مناسب نمی باشند، شعاع گردش کمتری نسبت به تایرهای بادی دارند و در مقایسه با تایرهای بادی نیاز به نگهداری بیشتری دارند.

تایرهای پلی اورتان لیفتراک:

این تایرها بسیار سبک، دارای چسبندگی فوق العاده و مقاومت غلتشی بسیار کمی هستند. این تایرها بیشتر برای لیفتراک های الکتریکی و آن هم برای فضای کارگاهی کاربرد دارند. تایرهای پلی اورتان شبیه به تایر های حلقه ای هستند. این تایرها بر روی ریچتراک ها و واکی تراک ها نیز نصب می شوند. این تایرها دارای شعاع گردش عالی هستند. از این تایرها نمی توان برای محیط خارج از کارگاه و حتی برای کارهای سبک استفاده کرد.

نوع کاربری و محل کار تعیین می کند که چه تایری مناسب لیفتراک می باشد. به هر حال خیلی از لیفتراک ها برای نوع خاصی از تایر طراحی شده اند که تایر آن ها را نمی توان با مدل دیگری تغییر داد. لیفتراک هایی که در فضای باز و کارهای سنگین استفاده می شوند نیازمند تایرهایی بادی با چسبندگی زیاد هستند در لیفتراک های الکتریکی با کاربری محدود از تایرهای پلی اورتان استفاده می شود.

 

سایر نکاتی که در ارتباط با انتخاب لاستیک مناسب لیفتراک وجود دارد:

ظرفیت- تایرهای بادی فشار کاری بیشتری را تحمل می کنند
سطح- تایرهای بالشتی و پلی اورتان نیازمند به سطح کاری صاف می باشند.
راحتی- از آنجایی که لیفتراک ها فاقد سیستم تعلیق می باشند استفاده از تارهای بادی راحتی و آسایش را برای اپراتور به ارمغان می آورند.
عمر لیفتراک- تایرهای بادی باعث افزایش عمر طیف گسترده ای از لیفتراک ها خواهند شد، خصوصا در کارهای سنگین.
کلین تایر (تایرهای بدون اثر)– در مکان هایی استفاده می شوند که به جا ماندن رد تایر بر کف کارگاه یک مسئله می باشد (صنایع غذایی، دارویی و …). چون کربن در این گونه تایرها حذف شده است، نسبت به نمونه های معمولی عمر کمتری دارند. این تایرها در دو نوع بادی و توپر وجود دارند.

بعد از انتخاب تایر مناسب برای لیفتراک، باید نکاتی را در جهت نگهداری از تایر رعایت کرد:

– بررسی فشار باد تایر، فشار باد تایرنباید بیشتر یا کمتر از مقدار لازم باشد
– دقت در انتخاب، از تایر مناسب در مکان مناسب استفاده شود.
– شیوه رانندگی مناسب، پرهیز ازپیچیدن سریع، ترمز ناگهانی، شتاب گیری سریع.

 

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده استپرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

02133541609 تهران – 07138385000 شیراز

 

معرفی تایرهای بدون اثر

تایرهای بدون اثر به طور گسترده در انبارهایی که نباید اثری از رد تایر بر کف سالن باقی بماند استفاده می شوند. از جمله این مکان ها می توان به کارخانه ها یا کارگاه های تولید مواد غذایی، بهداشتی و دارویی اشاره کرد.

تایرهای بدون اثر معمولا به صورت بادی و توپر تولید می شوند. رنگ این نوع تایرها بسته به کارخانه سازنده متفاوت می باشد، اما بیشتر به دو رنگ سفید و خاکستری موجود می باشند.

تایر بدو اثر (سفید)

تفاوت میان تایرهای توپر بدون اثر و تایرهای استاندارد

علت رنگ سیاه تایرهای معمولی دوده ای است که در زمان ساخت تایر به مخلوط کائوچو اضافه می گردد. دوده در ترکیب تایر با جذب گرما موجب افزایش مقاومت تایر به سایش می شود. همچنین دوده با محافظت لاستیک در مقابل اشعه فرابنفش، منجر به افزایش عمر تایر می گردد. اما در ترکیب ساختاری تایرهای بدون اثر برای افزایش مقاومت به سایش از گچ یا سیلیس استفاده می کنند.

مزایای تایرهای بدون اثر:

 • موجب کاهش رد تایر بر روی سطح کارگاه می شود. این ویژگی در مکان هایی که کف آن ها دارای رنگ روشن و یا رنگ روغنی است بسیار اهمیت دارد.
 • کاهش هزینه تمیز کردن سطح بستر کارخانه یا کارگاه
 • هسته و پایه این تایرها همانند تایرهای توپر می باشد
 • کارایی مشابه با تایرهای معمول دارند
 • دارای چسبندگی بالا، مقاومت غلتشی کم، افزایش دمای درونی کم (به دلیل وجود سیلیس فراوان در ساختار تایر)

 

معایب تایرهای بدون اثر:

 • قیمت بالا
 • سرعت سایش بیشتر (25% سریع تر از تایر های معمولی)
 • با وجود اینکه ردی بر روی سطوح از خود به جا نمی گذارد، اما تولید گرد و غبار می کند که معمولا با چشم دیده نمی شود
 • از آنجایی که دوده در این نوع تایرها حذف گردیده، عمر مفید آن نسبت به تایرهای معمولی کمی کوتاه تر شده است.
 • تایرهای بدون اثر قابلیت آنتی استاتیک ندارند (تخلیه بار ساکن صورت نمی گیرد). بنابراین در محیط هایی که احتمال انفجار و آتش سوزی وجود دارد حتما دستگاه به وسیله تسمه یا زنجیر مخصوص با زمین در ارتباط باشد.

 

 

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده استپرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

02133541609 تهران – 07138385000 شیراز

 

 

علل خرابی لاستیک لیفتراک

 بالا رفتن دمای لاستیک در حین کار رایج ترین علل خرابی لاستیک لیفتراک می باشد که توسط عوامل محیطی زیادی بوجود می آید. دمای تایر ها بطور طبیعی در هنگام کار به دلیل اصطکاک بالا می رود. حرارت بیش از حد وارد به تایر زمانی اتفاق می افتد که تایر به نقطه ای می رسد که یا ترکیبات لاستیک تشکیل دهنده آن  شروع به فروپاشی حرارتی می کند یا لایه میان لاستیک و سیم های فولادی داخل آن آسیب میبینند. ترکیبات لاستیکی موجود برای کار کردن تایر در شرایط در شرایط و دمای نرمال اندازه گیری و ساخته شده و قادر نیست که همان مقدار کار را تحت دما و عوامل محیطی خارج از محدوده انجام دهد. دمای دقیق لاستیک را با دماسنج های دیجیتال مادون قرمز اندازه گیری می کنند اما شما می توانید چک کردن دمای لاستیک را با روشی بسیار ساده انجام دهید. در حین کار لیفتراک را متوقف کرده و دست خود را با احتیاط روی سطح تایر قرار دهید. هر دمایی غیر از دمای ملایم بر روی کف دست (65 درجه سانتی گراد) نشان دهنده زمینه های ایجاد مشکل است.

لاستیک لیفتراک | فروش تخصصی انواع لاستیک بادی و توپر لیفتراک های 1 الی 25 تن

 

در لیست زیر علل به وجود آمدن مشکلات ناشی از افزایش غیر مجاز حرارت تایر در محیط های کارگاهی و کارخانه ای را مشاهده می نمائید:

دلایل حین کار :

سرعت
چند شیفتی بودن عملیات
وجود موانع و دست انداز روی کف زمین (نظیر انواع پلیت ها ، نوارها ، براده های فولادی و …)
سطح زمین : خشن و ناهموار بودن ، شرایط و وضعیت های بد نظیر وجود ریل در میانه راه ، چاله ، اتصالات و …
کار مداوم (بدون استراحت یا استراحت خیلی کوتاه)
طول مسافت طی شده
گوشه ها و پیچ ها با زاویه زیاد که موجب چرخش ناگهانی لیفتراک می شود.
حرکت با بارهای بسیار سنگین (تاثیر روی چرخ های متحرک)
حرکت بدون بار (تاثیر روی چرخ های فرمان)
متعلقات بسته شده به لیفتراک
سوء استفاده های اپراتور لیفتراک (مثلا استفاده از ترمز دستی در مواقع غیر ضروری)
دمای محیط
ترکیبات شیمیایی در محیط (در معرض مواد نفتی و حلال ها قرار گرفتن)

نواقص کارخانه سازنده :

وجود ناخالصی در نوار پایه لاستیک (موجب جدا شدن و پارگی از درون تایر)
وارد شدن مواد اضافی به مخلوط اولیه هنگام ساخت (مثلا رطوبت اضافه)
مرجوعی بودن تایر

دیگر دلایل :

 

 • کج پرس شدن تایر در هنگام نصب بر روی چرخ
 • مشکلات چرخ و نوارهای یاتاقان
 • مشکلات محور قرارگیری رخ در لیفتراک
 • اضافه نشدن جفتی تایرها در یک خط
 • تنظیمات نامناسب ترمز

عوامل خرابی لاستیک

 

1- ترک خوردن و یا شکافتن دیواره تایر

 

معمولا در لاستیک های فرمان (عقب) اتفاق می افتد و راه حل پیشنهادی ما استفاده از تایرهای بدون ترد (smooth) است.

این ترک ها که گاهی با ترکیدگی تایر همراه می شود (مطابق تصویر) می تواند ناشی از مشکلات زیر باشد :

 

 • سرعت بیش از حد ، پیمایش مسافت بیش از حد  ——————>  استفاده از نوع لاستیک متناسب با نیاز
 • فشار باد بیش از حد  ——————–>  تعویض سایز تایر
 • دمای نامناسب کف (زمین)  ———————->  اعمال محدودیت دما تا نهایت 60 درجه
 • حرارت ناشی از داغ شدن درام ترمز  ————————->  استفاده از درام با ترکیب خاص مواد کم دما

 

2- ساییدگی ناهماهنگ در آج تایر

از دلایل آن می توان موارد زیر را در نظر گرفت :

زاویه دار بستن چرخهای عقب و جلو ، تراز نبودن محور (یا آسیب دیدن) ، ناهماهنگی میزان باد لاستیک ها ، متفاوت بودن لاستیک ها از لحاظ برند ، مواد سازنده و طرح آج ، استفاده زیاد بدون تغییر که راه حل آن عوض کردن لاستیک های چپ و راست است.

3- کم باد شدن چرخ ها

کم باد شدن چرخها زمانی اتفاق می افتد که وسیله به مدت زیادی بدون استفاده در سر جای خود بماند. در این حالت هنگامی که مجددا حرکت کند ، لرزشی در هنگام غلتیدن تایرکم باد احساس می شود. این پدیده زمانی از بین می رود که دمای تایر به حد نرمال برسد. بنابراین تا جای ممکن سعی کنید از بی حرکت ماندن وسیله ها تحت فشار بار جلوگیری کنید.

 

اگر لرزش در یک تایر حین حرکت ادامه داشت ، عامل آن به نواقص کارخانه ای مربوط می شود. (توزیع نامناسب لایه های لاستیکی حین ساخت تایر) و یا وضعیت نامناسب دایره ای نبودن تایر به طور کامل هم می تواند مزید بر علت باشد.

 

 

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده استپرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

02133541609 تهران – 07138385000 شیراز

 

علائم روی لاستیک (تایر)

در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم روی لاستیک (تایر) بپردازیم. ممکن است تا به حال به این مسئله برخورده باشید که نحوه نوشتن سایز لاستیک (لاستیک های سواری، تایرهای لیفتراک و لاستیک های صنعتی) تفاوت داشته به این معنا که یک تایر با سایز مشخص با چند اسم و عدد نوشتاری نامگذاری شده است.

علت این امر در سیستم اندازه گیری کشورهای مختلف است که در اروپا و آمریکا متفاوت می باشد. در کشورهای اروپایی سیستم اندازه گیری فواصل بر حسب متر (سانتی متر و میلیمتر) و در آمریکا براساس اینچ (فوت، یارد ، مایل) می باشد و همین دلیل تفاوت عددی نشان داده شده بر روی تایر است.

اعداد نوشته شده روی تایر حاوی مهمترین اطلاعات در مورد آن تایر است. این اعداد  عرض مقطع تایر ، قطر ریم و قطر خارجی تایر را در اغلب مواقع نشان می دهند.

تمام تایرها دارای شکل مشابه ای از علائم و نوشته ها روی دیواره تایر (  side wall ) هستند که در زیر نمایش داده شده است .علائم روی لاستیک (تایر) عبارتند از:

 

نسبت منظر:

به حاصل ضرب نسبت ارتفاع مقطع به پهنای مقطع در عدد 100 نسبت منظر گویند .

کمپرسی خودران ( ربات ولوو )

ربات ولوو به عنوان کمپرسی خودران معرفی شد؛ ساخته شده با فولاد سبز

گروه ولوو از یک کمپرسی کانسپت مخصوص معدن رونمایی کرد. این کمپرسی که ابعاد کوچکی دارد به فناوری خودران مجهز بوده و فاقد کابین راننده است. نکته جالب اینکه ولوو می‌گوید فولاد بکار رفته در این کمپرسی بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی ساخته شده و از این نظر در دنیا اولین به شمار می‌رود.

پیش از این و در ماه ژوئن ولوو اعلام کرده بود فولاد مورد نیاز خود را از شرکت SSAB تامین خواهد کرد. این شرکت در تولید فولاد ، بجای سوخت‌های فسیلی از هیدروژن استفاده می‌کند .

بر اساس برآوردها ۳۵ درصد از کل CO2 آزاد شده توسط ولوو ناشی از تولید خودروهای درون‌سوز و ۲۰ درصد ناشی از تولید خودروهای برقی است. مارتین لیندکوئیست (Martin Lindqvist) رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل SSAB در این رابطه گفته:

«ساخت نخستین خودرو با استفاده از فولاد عاری از سوخت‌های فسیلی، یک دستاورد قابل توجه است. همکاری ما با گروه ولوو نشان می‌دهد که عبور سبز ممکن بوده و نتایج مناسبی خواهد داشت.»

به گفته شرکت SSAB صنعت فولاد مسئولیت تولید حدود ۷ درصد از آلایندهای کربنی جهان را بر عهده دارد آنطور که ولوو اعلام کرده ، این کمپرسی کانسپت طلایه‌دار کانسپت‌های دیگری است که سال آینده معرفی خواهند شد.این کمپانی تاکید کرده بهره‌گیری از فولاد سبز SSAB نقش چشمگیری در کاهش کل آلایندگی‌های کربنی برند سوئدی ایفا خواهد کرد. بد نیست اشاره کنیم ولوو قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ آثار منفی خود بر اقلیم دنیا را به صفر برساند.مارتین لوندستدت (Martin Lundstedt) رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل گروه ولوو هم در این رابطه گفته :

«گروه ولوو به همکاری‌های مشابه با همکاری SSAB پایبند بوده و راغب است خودروهای جدید جذاب، ایمن و بهینه و همچنین ماشین‌هایی را تولید کند که راه را برای حمل و نقل پایدارتر و زیرساخت‌های سازگارتر با آینده هموار می‌کنند.»

ناگفته نماند ولوو به این زودی‌ها نخواهد توانست از فولاد عاری از سوخت‌های فسیلی در ساخت محصولات خود استفاده کند، چرا که طبق پیش‌بینی‌های SSAB تا سال ۲۰۲۶ امکان تولید چنین فولادی در مقیاس تجاری گسترده وجود نخواهد داشت. بد نیست به این نکته نیز اشاره کنیم که به غیر از ولوو، مرسدس هم با امضای قراردادی به یکی از مشتریان بزرگ SSAB تبدیل شده؛ این برند آلمانی در نظر دارد سال آینده پروتوتایپ قطعات ساخته شده با فولاد عاری از سوخت‌های فسیلی را پرده‌برداری کند.

منبع: carscoops

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده استپرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

02133541609 تهران – 07138385000 شیراز

اولین مرکز تست خودرو و تایر ایران ، در گروه صنعتی بارز

اولین مرکز تست خودرو و تایر ایران ، در گروه صنعتی بارز

در تاریخ ۹ دی ماه سال جاری (۱۳۹۳) اعضای کمیته ی استاندارد تایر انجمن صنفی صنعت تایر به منظور بازدید از میدان تست تایر گروه صنعتی بارز ، سفری به کرمان و گروه صنعتی بارز داشتند.

در ابتدا آقای مهندس مشرفی قائم مقام مدیر عامل شرح کاملی از چگونگی تأسیس و راه اندازی کارخانه ی لاستیک بارز در کرمان به حاضران ارائه کرد و به سؤال های اعضای کمیته ی استاندارد در زمینی استاندارهای رعایت شده توسط گروه صنعتی بارز در زمینه ی تست تایر پاسخ گفت.

سپس آقای مهندس محسن غفاری رئیس میدان تست تایر گروه صنعتی بارز، شرح کاملی از ساخت و راه اندازی میدان تست تایر بارز به جلسه ارائه داد و در ادامه حاضران به اتفاق آقای مهندس غفاری به بازدید از میدان تست تایر رفتند و از نزدیک با نحوه ی ساخت میدان تست تایر و چگونگی  آزمون ها در این میدان آشنا شدند.

به گفتی آقای مهندس غفاری این میدان که اولین و تنها مرکز داخلی برای اندازه گیری عملکرد تایر و خودرو است در زمینی به وسعت ۲۰۰ هکتار در شمال شرقی استان کرمان و در نزدیکی کارخانه ی لاستیک بارز واقع شده و دارای ۱۰ مسیر برای آزمون های مختلف است .

 

 شرح زیر برای انجام تست های گوناگون تایر است:

 •  آزمون های ترمزگیری در سطح های خشک و مرطوب
 •  آزمون های راحتی سرنشین و نرمی تایر
 • آزمون های فرمان گیری در مسیر مستقیم و اندازه گیری انحراف خودرو
 • آزمون های صدای تایر
 • آزمون های مصرف سوخت
 • آزمون های فرمان گیری و تعادل خودرو در مسیرهای منحنی در سطح های خشک
 • آزمون های فرمان گیری در مسیرهای منحنی در سطح های مرطوب
 • آزمون های رفتار تایر و فرمان گیری در سرعت بالا
 • آزمون های آب پیمایش در مسیرهای مستقیم و دایره یی
 • اندازه گیری مؤلفه های فنی فرمان گیری تایر، اندازه گیری نیروهای وارد شده بر تایر، تمامی آزمونهای عددی تایر و خودرو

 

رئیس انجمن صنعت تایر ایران افزود: در گذشته خودروسازان و قطعه سازان داخلی به منظور انجام آزمون های متعدد مجبور به اعزام خودرو به کشورهای اروپایی بودند که این امر علاوه بر هزینه ی بسیار بالا با مشکلاتی همچون نبود برابری شرایط آب و هوایی همراه بود یا در داخل کشور در مقیاس آزمایشگاهی انجام می شد که شرایط کامل جاده به هیچ وجه فراهم نبود.

با بهره برداری از این مرکز انجام تمام تست های یاد شده با هزینه یی معادل یک پنجم انجام تست در خارج از کشور امکان پذیر است و علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه با شرایط آب و هوایی کشور نیز انطباق دارد.

 

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده استپرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

02133541609 تهران – 07138385000 شیراز