/کتابخانه
کتابخانه1394/9/2 10:11:53

برچسب تایر در سراسر جهان

 

احساس مسئولیت دولت ها در سراسر دنیا بیدار شده است. بسیاری از آنها برچسب تایر را تأیید کرده اند. برچسب های تایر به مصرف کننده اجازه می دهد که هنگام خرید تایرهای جایگزین، اطلاعات بیشتری را در مورد انتخابش داشته باشد. پیشنهاد اتحادیه اروپا در این مورد شامل اطلاعاتی در مورد مقاومت غلتشی، چنگزنی در جاده های خیس و میزان تولید صدا است

تایر فقط جسمی سیاه و گرد نیست. برخی تایرها چنگ زنی خوبی در جاده های خیس دارند، برخی دیگر دوام طولانی دارند وچنین تایرهایی نیز موجب کاهش مصرف سوخت می شوند اتحادیه اروپا تخمین می زند که بین سالهای ۲۰۲۰-۲۰۱۲، به طور میانگین سالانه بین 56/0 تا 51/1 mote(برابر میلیون تن نفت) سوخت ذخیره کند که این میزان بیشتر از مصرف روغن سالیانه نفت در است.

Lativa (کشوری در اروپای شمالی)در مجموع اتحادیه اروپا می گوید: اگر تمام خودروها از تایرهایی با مقاومت غلتشی کم استفاده کنند، میزان کاهش از کلیه ی خودروها برابر با حذف سالانه  co2برابر با حذف سالانه ۵/. تا ۱ / ۳ میلیون خودروی سواری از جاده های اروپا خواهد بود ( این تعداد تولید سالیانه ۳ تا ۸ درصد از خودروهای سواری است). این ارقام بسیار جالب اند از اینرو به نظر می رسد که به اجرا درآمدن موضوع برچسب تایر در سطح یک دولت بسیار سریع اتفاق بیافتد و اندازه گیری آسان آن به مصرف کنندگان کمک می کند تا تصمیم بگیرند کربن کمتری تولید کنند اتحادیه اروپا پیشرفت بسیاری در این زمینه داشته است اما این بدان معنی نیست که امریکا خیلی عقب تر از اروپا قرار دارد کشورهای مهم دیگر به ERJ گفته اند: قبل از آنکه بخواهند تصمیم خاصی در این زمینه بگیرند، منتظرند ببینند چه اتفاقی در اروپا خواهد افتاد در اتحادیه اروپا قوانین به سرعت تصویب شدند و از امسال الزام شده تا سازندگان و فروشندگان تایرا طلاعات خود را درباره تایرهایی که می فروشند اعلام کنند از اول نوامبر سال ۲۰۱۲، تولید کنندگان تایر سواری، تایر خودروهای سبک و سنگین (C1-C2_C3)مجبور خواهند شد تا به مصرف کنندگان درباره میزان مصرف سوختچنگ زنی در جاده های خیس و میزان تولید صدا در تمام مواد فنی، اطلاع رسانی کنند، که این شامل سایتها نیز خواهد شد تایرهایی روکش شده، تایرهای معدنی و راهسازی و تایرهای مسابقاتی از این الزام معاف اند.

مانند برچسب انرژی اروپایی در کاربردهای خانگی، برچسب تایر برای رده بندی تایر از بهترین کارایی تا بدترین استفاده خواهد شد. این برچسب علاوه بر اینکه نشان خواهد داد که تایر چه میزان روی مصرف سوخت تأثیرگذار است، اطلاعاتی در مورد کارایی تایر در جاده های خیس و میزان تولید صدا برحسب دسی بل ارائه خواهد داد.سازندگان اروپایی تایر از این قانون جدید بسیار استقبال کردند و در زمان مذاکره ها تلاش کردند تا این قانون جدید را با الزام هایش تدوین و تصویب کنند طرح اصلی برچسب تایر به گونه ای بود که یک برچسب مجزا شامل اطلاعاتی در مورد مصرف سوخت و برچسب دیگر شامل اطلاعاتی در مورد چنگزنی در جاده های خیس باشد. سازندگان تایر به واسطه نمایندگانشان مذاکرههایی انجام دادند و گفتند که میزان مصرف سوخت، چنگ زنی در جاده های خیس و مدت زمان ماندگاری تایر با هم مرتبط هستند. تفکیک این مشخصه ها از هم موجب مخاطرات ایمنی خواهد شد برخی سازندگان تایر مذاکره هایی داشتند تا امکان ارائه چنگزنی تر را براساس میزان مصرف سوخت تایر ارائه دهند

پیشرفت جهانی است

در خارج از اروپا، آمریکای شمالی در این زمینه پیشرفت زیادی داشته است. انجمن ملی ایمنی ترافیک بزرگراهها پیشنهاد خود را پس از مدتی انتظار، برای برچسب تایر بر حسب میزان مصرف سوخت، درسال ۲۰۰۹ اعلام کرد برخلاف قوانین اروپا، پیشنهاد امریکا شامل، چنگ زنی تر، میزان مصرف سوخت و میزان سایش آج بود. در این پیشنهاد هیچ اطلاعی در مورد میزان تولید صداء وجود نداشت

قانون پیشنهادی را در پاسخ به طرح استقلال و ایمنی انرژی که کنگره در دسامبر سال nahista ۲۰۰7 تصویب کرده بود، اعلام کرد. این پیشنهاد شامل اطلاعاتی در مورد الزامهای برچسب تایر بر حسب میزان مصرف سوخت (مقاومت غلتشی)، دوام (سایش ترد)و ایمنی (چنگ زنی) است ژاپن در حال مطرح کردن این طرح است ولی هنوز به نتیجه ای دست پیدا نکرده است. موضوع برچسب تایر با دیگر روشهای صرفه جویی در میزان مصرف سوخت همچون اندازه گیری فشار باد تایر و سیستمهای الکتریکی دیگری که برای اندازه گیری عوامل درونی یک خودرو به کار می روند، مرتبط است. اطلاعاتی که کمیته ژاپن به رهبری دکتر Yasuhiro Daishoرئیس فدراسیون مهندسان خودروی ژاپن، گردآوری کرده نشان میدهد که طرح برچسب انرژی در مورد مصرف کنندگان کالاهای برقی خانگی نیز بسیار موفق بوده است. این موضوع در اروپا و امریکای شمالی نیز پیشرفت چشمگیری داشته است منابع مطلع اظهار کردند که ژاین احتمالا در زمینه برچسب تایر و سیستم اندازه گیری فشار باد تایر، از اروپا پیروی کند. اما پروفسور Yasuhiro Daisho می گوید: این موضوع در حال بررسی است و هنوز هیچ نتیجه ای نگرفته ایم.

دیگر کشورها: در حال انتظار و نظاره کردن

کره در این زمینه، پیشرفت کمی داشته است سخنگویی از انجمن سازندگان تایر کره می گوید: این چنین تقاضاها، مسئولیت سنگینی روی دوش سازندگان قرار می دهد و این موضوع در حال حاضر به علت هزینه های سنگینی که صنعت با آن مواجه است و به علت فشار رقابت در بازار، ممکن است زیاد خوشایند نباشد این سخنگو می گوید: افزون بر آن، این سیستم حتی می تواند تبدیل به مانعی فنی برای تجارت بازارهای توسعه یافته شودعلى الرغم این دیدگاه تایرسازان اروپا به طور وسیعی از طرح استقبال کرده و می گویند در بازار رقابت مرز توانمندیهای فنی و کسب بازار با این طرح مشخص خواهد شد از طرف دیگر کنتیننتال می گوید: ممکن است با اجرای این طرح مشکلاتی ایجاد شود. مشکلی که با قانون اتحادیه اروپا وجود دارد این است که هیچ برچسبی روی تایر، نمی تواند تضمین کننده باشد. در این طرح یک راه آسان برای سازندگان غیر قانونی تایر وجود دارد. آنها می توانند برچسبهایی را تولید کنند که شاخص های ذکر شده در آنها هیچ ارتباطی با کارایی واقعی تایر نداشته باشد کنتیننتال می گوید: مشکلاتی نیز با دیگر طرح های تضمینی وجود دارد. در طرح برچسب تایر، قانون یک قاعده است. به این معنی که کشورهای عضو می توانند هر طرحی را مستقیم را وارد کتاب قانون برچسب تایر کنند، هرچند که مسئولیت اجرای این قوانین با کشورهای عضو است. به هر حال کشوهای عضو خود مسئول اجرای قوانین اند و به خاطر تخلفاتشان جریمه خواهند شد امید است که با بازنگری که در سال ۲۰۱۶ انجام می شود ضعف های این طرح شناخته شود و جلساتی با هدف بررسی پیشرفت این طرح برقرار شود.

 

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده استپرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز

جایگزینی مطمئن برای زنجیر چرخ

جایگزینی برای زنجیر چرخ

جایگزینی برای زنجیر چرخ

محقق جوان ایرانی موفق به طراحی و ساخت آج لاستیکی با قابلیت باز و بسته شدن بر روی تایر شد که جایگزینی برای زنجیر چرخ است.

حسین نظری، دانشجوی مهندسی مکانیک و مخترع این آج لاستیکی در گفتگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این که نحوه فرمان دادن، هدایت، شتاب گیری و ترمز کردن مطلوب خودرو به سطح جاده و آج لاستیک بستگی دارد اظهار کرد: وقتی تایر فاقد آج باشد در مقابل نیروهای مختلف (شتاب، ترمز و جانبی ) نیروی چسبندگی کمتری داشته و در نهایت در آن لغزش به وجود می آید. این در حالی است که آج تایر در جاده خشک تأثیر چندانی ندارد که نمونه بسیار روشن آن، صاف بودن تایرها در خودروهای مسابقه است که برای چسبندگی بهتر تایر با سطح جاده، آن را صاف طراحی می کنند؛ اما نقش آج تایر وقتی ظاهر می شود که تایر در جاده شنی، یخ زده، یا مرطوب و خیس حرکت کند.

وی، درباره آج متحرک تصریح کرد: این آج لاستیک که قابل باز و بسته شدن است، به راننده این امکان را میدهد که وقتی خودرو در شرایط سخت برف و گل و لای قرار می گیرد و با لاستیک های معمولی نمی تواند از آن خارج شود با داشتن این آج سیار به راحتی از این مکان ها تردد کرد.

نظری ادامه داد: این آج را تا حدودی می توان یک زنجیر چرخ دانست یا حداقل این که این آج می تواند کار زنجیر چرخ را انجام دهد. با این تفاوت که زنجیر چرخ را فقط در جاهای پربرف و یخ استفاده می کنند و زمانی که خودرو از چنین شرایطی خارج شد باید به علت فلزی بودن بلافاصله آن را از روی تایر خارج کرد، ولی در این سیستم غیر از این که می توان آن را در شرایط سخت استفاده کرد، پس از بیرون آمدن از چنین شرایطی هم می تواند بر روی تایر خودرو باقی بماند بدون این که صدمه ای به لاستیک و خودرو برساند و به حرکت آن لطمه ای بزند، حتی در این حالت برعکس زنجیر چرخ، خودرو می تواند با سرعت بیشتری نیز حرکت کند.

وی درباره معایب استفاده از زنجیر چرخ ها گفت: معایب کلی زنجیر چرخ سر و صدای زیاد، معیوب کردن سیستم تعلیق و همین طور سیستم فرمان و میزان فرمان اتومبیل است. به طور مثال خیلی از راننده ها از زنجیر چرخ استفاده می کنند؛ اما هیچ گاه از مبدأ حرکت چنین کاری را انجام نمی دهند چرا که وقتی به طور ناگهانی در شرایط بد جوی قرار می گیرند به ناچار از زنجیر چرخ استفاده می کنند از این رو شاید یک دلیل این کار هم باز و بستن دشوار آن باشد. این در حالی است که در این سیستم تمام معایب یک زنجیر چرخ از بین می رود.

مخترع آج لاستیکی، با قابلیت بازوبسته شدن روی تایر افزود: در این طرح هیچ گاه صدایی به واسطه نصب این آجها شنیده نشده و کمک فنرها نیز آسیب نمی بینند و فرمان دادن در این سیستم خیلی بهتر انجام می شود در این سیستم راننده دیگر نیازی به صرف نظر کردن از سفر ضروری و یا کار خود در هوای ناآرام ندارد بلکه راننده این آج ها را در پارکینگ خانه و یا جلوی درب منزل نصب کرده و وارد جاده برفی و خیس می شود.

وی درخصوص نحوه نصب این آجها روی لاستیکها خاطرنشان کرد: اکثرا بعضی از راننده ها از نحوه بازو بستن زنجیر چرخ ناراضیند و یا به خاطر همین موضوع نمی خواهند یک روز زیبای برفی را با خودرو تجربه کنند؛ اما در این آجها چنین مشکلی مشاهده نمی شود زیرا برای بستن آن ابتدا راننده آن را روی زمین پهن کرده و خودرو را به سمت جلو حرکت می دهد؛ بنابراین وقتی که قسمتی از لاستیک خودرو روی آج قرار می گیرد به صورت کمربند دور لاستیک کشیده شده و قلابهای آن بسته می شود.

جایگزینی برای زنجیر چرخ

جایگزینی برای زنجیر چرخ

وی درخصوص نحوه نصب این آجها روی لاستیکها خاطرنشان کرد: اکثرا بعضی از راننده ها از نحوه باز و بستن زنجیر چرخ ناراضیند و یا به خاطر همین موضوع نمی خواهند یک روز زیبای برفی را با خودرو تجربه کنند؛ اما در این آجها چنین مشکلی مشاهده نمی شود زیرا برای بستن آن ابتدا راننده آن را روی زمین پهن کرده و خودرو را به سمت جلو حرکت می دهد؛ بنابراین وقتی که قسمتی از لاستیک خودرو روی آج قرار می گیرد به صورت کمربند دور لاستیک کشیده شده و قلابهای آن بسته می شود.

نظری با بیان این که از این آج می توان در هر چرخ و هر لاستیک با رینگهای مختلف استفاده کرد، اظهار کرد: ویژگی بارز این اختراع ساخت آج برای هر خودروی موجود در ایران نظیر پراید، پژو، پیکان با رینگ های معمولی و رینگ های اسپرت است و در حال حاضر یک نمونه برای پراید، پژو ۴۰۵ و دو نمونه برای رینگهای اسپرت با شکل آجهای مختلف، ساخته شده است؛ البته آج به وسیله اندازه گیری پهنای لاستیک و استانداردهایی که در کشور است ساخته می شود.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین فاکتورهایی که در هر کشور به خصوص کشورهای صنعتی و پیشرفته مد نظر است بحث ایمنی است؛ برای مثال، در ساخت زنجیر، ایمنی شرط اول است ولی صدماتی که به خودرو می رساند، مطرح نمی شود ولی در این سیستم علاوه بر این که ایمنی بالایی داشته، صدمات را نیز کاهش می دهد در این طرح با الگو گرفتن از طرح آج های لودر و بولدوزر و تراکتور به صورت کمربند ساخته شده و بر روی پهنای لاستیک نصب می شود.

نظری درباره کاربردهای این آج ها در صنایع به ایسنا گفت: از این آج می توان در کشاورزی و صنایع نظامی و به خصوص به صورت عام استفاده کرد.

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز

علل آسیب لاستیک (تایر)

ظاهر لاستیک در نظر مشتری چه اهمیتی دارد؟

علل آسیب لاستیک (تایر)

استفاده درست و مراقبت صحیح از تایر، مثل هر کالای تولیدی دیگر، در طولانی شدن عمر آن تأثیر به سزاییخواهد داشت. در این مقوله به زبان ساده به تشریح تایرهای اسیب دیده می پردازیم و مصرف کنندگان محترم را با این تایرها و علل ایجاد آسیب در آنها بیشتر آشنا می کنیم، ضرورت دارد دستورالعمل های شرکتهای سازنده تایر در این زمینه را صحیح به کار ببریم.

این تذکر لازم است که شرکت های تایرسازی عمدتا به تایرهایی که اشکال تولیدی داشته باشند خسارت می پردازند، اما به تایرهایی که در اثر استفاده نادرست آسیب ببیند خسارتی پرداخت نمی کنند.

بهترین راه، در جهت اصلاح الگوی مصرف، توجه به مرغوبیت کالا در هنگام خرید است، ضرب المثلی معروف می گوید “هیچ ارزانی بی علت نیست”.

در ادامه به پاره ای مشکلات استفاده از تایرهای نامرغوب خارجی که عمدتا به صورت قاچاق و غیرقانونی وارد کشور می شوند اشاره می کنیم تا مصرف کنندگان اینگونه تایرها در این زمینه تعمق بیشتری داشته باشند.

 1. نداشتن گارانتی معتبر
 2. قدیمی بودن تاریخ تولید
 3. پاسخگو نبودن مراکز فروش
 4. مقاوم نبودن تایر در برابر سایش
 5. احتمال ترکیدن تایر در مقابل ضربات و تکان های شدید در سرویس
 6. کم بودن طول عمر تایر
 7. به عیب رسیدن زود هنگام تایر
 8. نداشتن استانداردهای معتبر

 

سؤال ۱: چگونه می توانیم از تایر بهترین عملکرد را داشته باشیم؟

 1. خرید تا بر استاندارد خودرو (استفاده از بروشور راهنمای انتخاب تایر)
 2. کنترل فشار باد و تنظیم دوره ای آن ( بهتر است فشارسنج باد در خودرو داشته باشید
 3. استفاده از درپوش ولو (باعث جلوگیری از ورود غبار و نشت هوای داخل تایر می شود
 4. خودداری از رانندگی خشن مثل: خودداری از حرکت سریع / چرخش ناگهانی و ترمز شدید – خودداری از برخورد بامانع ۵
 5. بازرسی دوره ای تایر و خارج کردن مواد خارجی از شیار تایر

 

سؤال ۲: چه موقعی وقت تعویض تایر کار کرده است و می بایست با تایر نو جایگزین شود؟

موقع تعویض تایر کار کرده وقتی است که عمق شیار ترد به خط نشانه حد مجاز سایش ترد (T.W.I) که در داخل شیار تعبیه شده رسیده باشد.

 

علل آسیب لاستیک (تایر)

علل آسیب لاستیک (تایر)


مطالب پیشنهادی:

نگهداری تایر (لاستیک)

شناخت لاستیک 


سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز

تایرهای ضد پنچری SIT

تایرهای ضد پنچری SIT

تایرهای ضد پنچری SIT به گونه ای طراحی شده اند که در صورت کاهش باد یا پنچر شدن تایر، با استفاده از پمپ ویژه ای که در مجموعه چرخ کار گذاشته می شود، فشار باد داخلی خود را به صورت هوشمندانه در حد معینی ثابت نگاه می دارند. از این رو به این گونه تایرها که به کمک تجهیزات جانبی، با کمبود فشار باد مواجه نمی شوند، تایرهای “خود باد شونده” یا تایرهای ضد پنچری می گویند.

 سیستم (Self Inflating Tire) یا به اختصار SIT (تایرهای ضد پنچری SIT) برای اولین بار توسط شرکت coda development که در جمهوری چک قرار دارد، ابداع شده و به خاطر این نوآوری جایزه ی فنی کنگره ی جهانی انجمن مهندسان امریکا (SAE) را در سال ۲۰۰۸ به خود اختصاص داده است. شرکت ابداع کننده این تایرها در حال حاضر سرگرم انجام آزمون های نهایی است و امیدوار است که در سال ۲۰۱۰ تولید انبوه تایرهای مزبور را آغاز کند. سیستم SIT چگونه کار می کند؟

رمز و راز فناوری جدید تایرهای ضد پنچری SIT که به واسطه ی آن فشار باد تایر پیوسته ثابت نگه داشته می شود استفاده از دو بخش مجزا ولی مرتبط با یکدیگر به شرح زیر است:

 • پمپ های Peristaltic (کرمی شکل)

این پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند که یک لوله ی باریک از جنس لاستیک یا مواد شیمیایی مشابه در اثر چرخش روتورها یا تعدادی بازوهای چرخنده که در انتهای آنها رول هایی نصب شده است، به طور پیوسته دچار انقباض و انبساط شده و در اثر این فعل و انفعالات متوالی هوای بیرون به داخل تایر رانده می شود و از سمت دیگر خارج می شود و در نتیجه با این ساز و کار کمبود هوای داخل تایر تأمین می شود.

از آنجایی که این پمپ ها دارای لوله ای هستند که ضمن انقباض و انبساط متوالی دارای حرکتی دودی شکل مانند حرکت کرمها هستند به آنها نام پمپهای کرمی شکل را اطلاق کرده اند.

این پمپ خواه تایر کم باد و خواه پر باد باشد وظیفه خود را که تأمین هوای داخلی تایر باشد به نحو مطلوب انجام می دهد ولی این پمپ به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند باید سیستم هوشمندی در کنار آن قرار داشته باشد تا بتواند میزان فشار باد داخلی را کنترل کند.

 • تجهیزات کنترل فشار در تایرهای ضد پنچری SIT

سیستم مزبور به گونه ای طراحی شده است که کمبود فشار داخلی را به پمپ گزارش دهد تا متناسب با میزان فشاری که کم شده است هوای فشرده وارد تایر شود و یا زمانی که فشار هوای داخلی از حد معینی تجاوز می کنند جریان هوا را به سمت بیرون هدایت می نماید تا همواره فشار باد تایر در حد معینی تثبیت شود.

 پمپ Peristaltic کجا کار گذاشته می شود؟

لوله یا تیوب ویژه ای که به پمپ متصل است بین رینگ و دیوارهای تایر قرار می گیرد و به نحوی روی لبه ی رینگ خوابانده می شود که بخش عمده ی لبه ی رینگ را پوشش می دهد، این لوله که بخش اصلی پمپ است در حقیقت به عنوان یک درزگیر بین تایر و رینگ عمل کرده و این ناحیه را همانند یک درپوش می پوشاند. اگر قرار باشد لوله روی دیوارهای تایر قرار گیرد، در قالب تایر تغییرهایی را به وجود می آورند تا محل استقرار لوله به نحو مطلوب فراهم شود.

هنگامی که خودرو شروع به حرکت می کند در اثر تغییر شکل های تایر که ناشی از وزن خودرو است، پمپ مزبور هوا را به داخل تایر هدایت می کند و هم زمان هوای بیرون را به داخل پمپ باز می گرداند. در نتیجه در هر بار چرخش هوای فشرده به داخل تایر رانده می شود تا این که فشار داخلی به حد مطلوب برسد، لازم به یادآوری است که ابتدا هوا به داخل یک مخزن ذخیره ی هوا هدایت شده و سپس از راه یک ولو ویژه به داخل تایر رانده می شود.

چکیده ای از فناوری جدید تایرهای ضد پنچری SIT :

 1. سیستم SIT غیر از تایر از سه بخش مجزا به نام های پمپ Peristaltic، تجهیزات کنترل فشار هوا و یک ولو کنترل (چک ولو) تشکیل شده است.
 2. لوله ی پمپ Peristaltic هم روی رینگ و هم روی دیواره تایر قابل نصب است.
 3. سیستم SIT هم هوا را از خارج به داخل تایر (در حالت کم بادی) و هم هوا را از داخل تایر به خارج (در حالت پربادی) می راند و همواره یک جریان دوسویه برقرار می کند تا فشار هوای داخل تایر تثبیت شود.
 4. این سیستم به دلیل جلوگیری از کم بادی یا پنجری، این امکان را فراهم می آورد که طول عمر تایر تا ۹۹ درصد تضمین شود.
 5. این سیستم مشکل پنچری تایرها را برای همیشه حل خواهد کرد.

 


مطالب پیشنهادی :

تنظیم باد لاستیک و کاهش مصرف سوخت

اهمیت کنترل باد تایر (لاستیک)

آگاهی رانندگان با هشدار دهنده ی باد تایر

تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد

تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد


سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز

چرا آج لاستیک خودرو دارای طرح است / درباره آج لاستیک خودرو

چرا آج لاستیک خودرو دارای طرح است؟

مهندس محمد حسن فراهانی

اگر همه ی جاده ها صاف و هموار بودند و خبری از برف و باران و شرایط متغیر آب و هوایی نبود، شاید نیازی به استفاده از طرح های متنوع در آج تایرها وجود نداشت و تایرهای صاف و بدون طرح برای هدف های مختلف کافی به نظر می رسیدند؛ ولی چنین فرضی واقعا محال است زیرا جاده هایی که انواع خودروها در آن تردد می کنند، شرایط مختلفی دارند (خاکی، گلی، سنگلاخ، شوسه و …) و از طرف دیگر شرایط آب و هوایی منطقه های مختلف یکسان نیست. همچنین موقعیت قرارگیری تایر در محورهای خودرو متفاوت بوده و باعث می شود که کارایی وسیله ی نقلیه را تحت تأثیر قرار دهد.

طبیعی است که عملکرد محورهای جلو و عقب خودرو با یکدیگر متفاوت بوده و نحوه ی انتقال نیروی محرکه در خودروهای گوناگون با یکدیگر فرق دارد. در برخی نیروی محرکه از محور جلو، در برخی دیگر از محور عقب منتقل می شود. همه ی موارد فوق موجب شده که طراحان تایر برای شرایط متفاوت طرح های ویژه ای را طراحی نمایند.

دلایل متنوع بودن آج لاستیک خودرو:

به طور خلاصه دلیل های اصلی متنوع بودن آج لاستیک خودرو را می توان به صورت زیر برشمرد:

– وجود انواع جاده ها با ویژگی های ساختاری متفاوت

– شرایط اقلیمی و آب و هوایی گوناگون

– کارایی متفاوت تایر در محورهای مختلف

در شرایطی که جاده به دلیل بارش برف و باران لغزنده است، آج تایر باعث می شود که تایر با زمین بهتر درگیر شود و در حقیقت بین جاده و تایر نوعی نیروی اصطکاک به وجود می آید که مانع لغزش خودرو می شود. به همین دلیل در مهندسی تایر اصطلاحی به نام کشانش (traction) وضع شده است که در حقیقت بیان گر خاصیت چنگ زنی و درگیر شدن تایر با جاده است. کشانش تایر را معمولا در جاده های آسفالت و لغزنده اندازه گیری می کنند و هر چه توانایی تایر جهت نگه داری خودرو بیشتر باشد و از لغزش آن بر سطح جاده جلوگیری کند. میزان کشانش آن بیشتر است.

آج لاستیک خودرو (tread pattern) در کارایی وسیله ی نقلیه نیز مؤثر است. مثلا فرمان گیری خودروها در سر پیچ ها با طرح های شیاری بهتر از طرح های دنده ای است و از طرف دیگر میزان سایش طرح های فوق با یکدیگر متفاوت است.

همچنین قدرت چنگ زنی (grip) تایر با طرح دنده ای از قدرت چنگ زنی تایر با طرح شیاری بیشتر است و به همین دلیل است که در تایرهای چرخ عقب تراکتور از این گونه طرح ها استفاده می شود، برای این که مفاهیم فوق را به صورت بهتری درک کنیم لازم است به طبقه بندی طراحان تایر در رابطه با انواع طرح های مختلف آشنا شویم و علاوه بر ویژگی هر طرح از کاربرد آنها آگاه شویم.

اصولا طرح های متنوعی که با آن مواجه هستیم در انواع زیر خلاصه می شوند

1- طرح آج شیاری (rib)

 وضعیت ظاهری: در این طرح ها معمولا از شیارهای پیوسته با منقطع که در جهت محیطی آرایش یافته اند استفاده شده است (شکل 1)

ویژگی ها: استفاده از این گونه طرح ها در اج تایر باعث می شود که مقاومت غلتشی تایر کاهش یافته و پایداری تایر در مسیر حرکت بهبود یابد و علاوه بر آن افرمان گیری وسیله ی نقلیه و پایداری جانبی آن به ویژه هنگام حرکت در پیچ ها | افزایش یابد. از نقاط ضعف این طرح می توان به ترمز گیری ضعیف و کاهش کشانش آن در جاده های مرطوب اشاره نمود.

کاربرد: این طرح برای استفاده در جاده های هموار یا محورهای جلو (محور فرمان) مورد استفاده قرار می گیرد. در اتوبوس ها، کامیون ها و تریلرها از تایرهایی با طرح شیاری در محور فرمان استفاده می شود

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل 1)

2- طرح آج دنده ای (lug)

وضعیت ظاهری: در این گونه طرح ها شیارها در جهت عرضی و عمود به جهت محیطی تایر آرایش یافته اند (شکل ۲)

ویژگی ها: یکی از مزیت های طرح دنده ای، قدرت بالای آن در چنگ زنی و ترمزگیری است ولی این طرح ها هنگامی که تایر با سرعت بالا حرکت کند سر و صدای زیاد ایجاد می کنند و آزار دهنده هستند. بنابراین به دلیل سر و صدای زیاد و ایجاد مقاومت غلتشی بیشتر استفاده از تایرهایی با طرح دنده ای در سرعت های بالا توصیه نمی شود.

کاربرد: از این طرح ها علاوه بر جاده های اسفالت در جاده های غیر اسفالت و ناهموار نیز می توان استفاده کرد و معمولا تایرهایی که از این طرح برخوردار هستند، در محور عقب اتوبوس ها و کامیون ها مورد استفاده قرار می گیرند

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل ۲)

3- طرح آج نیمه شیاری ( rib – lug)

وضعیت ظاهری: این طرح ترکیبی از طرح های شیاری و دنده پی است (شکل ۲)

ویژگی ها: شیارهایی که در مرکز این طرح وجود دارد باعث می شود که فرمان گیری خودرو بهبود یافته و دنده‌های موجود در آن، قدرت ترمزگیری تایر را افزایش می دهند و علاوه بر آن نیروی رانش به نحوه مطلوب تری به جاده منتقل می شود.

کاربرد: تایرهایی با این گونه طرح ها هم در جاده های آسفالت و هم جاده های غیر اسفالت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هر دو محور جلو و عقب به کار می روند.

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-( شکل ۳)

4- طرح آج بلوکی ( block – shape )

وضعیت ظاهری: در این طرح از قطعه ها یا بلوکه های مجزا استفاده می شود که شیارهای عرضی و محیطی آنها را از یکدیگر جدا کرده است.

ویژگی ها: تایرهایی که از این گونه طرح ها استفاده می کنند در جاده های مرطوب و لغزنده فرمان گیری و کنترل وسیله نقلیه را بهبود می بخشند و لایه های آب موجود بین تایر و جاده را به نحو بهتری به بیرون هدایت می کنند.

کاربرد: از این طرح ها در تایرهای اتوبوسی و کامیونی که در محورهای جلو و عقب قرار می گیرند استفاده می شود و تایرهای مورد نظر هم در جاده های اسفالت و هم در جاده های غیر اسفالت به کار می روند.

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل 4)

5– طرح آج نامتقارن (asymmetric)

شکل ظاهری: در این گونه طرح ها نقش آج در دو نیمه ی تایر با یکدیگر متفاوت می باشد و به هم دیگر شبیه نیست (شکل ۵).

ویژگی ها: از این گونه طرح ها برای بهبود و کارایی تایر در جاده های خشک و همچنین افزایش قدرت هدایت آب بین جاده و تایر در جاده های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد

کاربرد: از این گونه طرح ها در تایرهایی که با سرعت زیاد حرکت می کنند به ویژه در خودروهای اسپرت استفاده می شود

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل ۵)

6– طرح آج جهت دار (directional)

شکل ظاهری: این گونه طرح ها با شیارهای جانبی که در هر دو نیمه ی آج قرار دارند و در جهت خاصی آرایش یافته اند مشخص می شوند (شکل ۶).

ویژگی ها: تایرهایی که دارای چنین طرحی هستند باعث می شوند که قدرت ترمز گیری در آن ها افزایش یابد و علاوه بر آن نیروی رانش خودرو را بهتر به جاده منتقل می کنند، ضمنا کارایی تایر را در جاده های مرطوب، به دلیل قدرت جا به جایی بیشتر آب، ارتقا می دهند. این تایرها فقط باید در جهت خاصی روی رینگ سوار شوند

کاربرد: از تایرهایی با این گونه طرح ها در خودروهای سواری که سرعت خیلی بالایی دارند استفاده می شود.

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل ۶)


مطالب مرتبط :

سنسور اندازه گیری آج لاستیک

پایداری تایرهای جدید مجهز به آجهای آبی در مقابل توفان گرمسیری موسوم به گوردون


سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز

تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد

در این مطلب قصد داریم در رابطه با تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد صحبت کنیم. تایرها، با نصب اجرا و مواد ساخته شده ی لاستیکی، نخ و مفتول سیمی، ساخته شده و در قالب به همراه یکدیگر پخت میشوند (شبکه ای و برگشت ناپذیر می شوند). تحت حرارت و فشار زیاد حین فرایند پخت، درست قبل از پخت و شبکه ای شدن، آمیزه ای لاستیکی به حالتی شبیه به مایع (سیال) در می آیند که در آن، سایز، ساختمان و شکل نهایی تایر کامل می شود. (لاستیک چیست؟)

اگر اجزای داخلی تایری در حین پخت و شبکه ای شدن آنها، از محل نصب و تنظیم خود خارج شوند، غیر یکنواختی و نیروهای داخلی پدید آمده ی ناشی از آن، احتمالا در هنگام سرویس دهی تایر، سبب کشش خودرو به یک سمت می شود (حتی وقتی که فرمان خودرو، مستقیم و به طرف جلو باشد). وقتی که این عیب برای تایری کاملا نو و جدید بروز نماید، مسأله ای ذاتی و ناشی از نیروی مخروط وارگی (conicity) تایر است که با خطایی تولیدی، مثلا در جایی که آج تایر، کمی مخروط گونه و اریبی (به جای استوانه ای، کاملا قرینه و یکنواخت)، شکل گرفته و پخت (شبکه ای) شد، حادث می شود.

تایری که در اثر اشتباه های تولیدی، عیب مخروط وارگی (conicity) داشته باشد، درست بعد از نصب در خودرو، یا بلافاصله بعد از اولین راندن و چرخش در زیر خودرو، مشخص و نمایان خواهد شد. به همین علت، تضمین و گارانتی تایرسازان برای این حالت، خیلی زود هنگام و در شروع سرویس دهی، یا اوایل عمر تایر است (۲۰ درصد اولیه ی عمر تایر)

اگر کشش تایر ناشی از مخروط وارگی ( Conicity)، بعد از کیلومتر کارکرد زیادی از آن، گزارش و مورد شکایت قرار گیرد، این مسأله ذاتا ناشی از تأثیر نحوه ی رانندگی یا خارج از تنظیم بودن خودروست، که سبب می شود آج تایر به صورت زاویه دار و یک طرفه فرسایش یابد (سایش یک طرف تایر سریع تر از طرف دیگر آن) یا اجازه داده است که تایر طرف چپ یک محور خودرو از تایر طرف راست همان محور، سریع تر ساییده شود یا علت های دیگری، نظیر تفاوت فشار باد تایر دو طرف یک محور یا … دارد .

اگر خودرو مشکل کشیده شدن به یک سمت را داد، ابتدا تنظیم های سیستم تعلیق باید بررسی و کنترل شوند مواردی نظیر تنظیم های: زاویه ی کمبر (cross camber angle) زاویه ی کستر (cross caster angle) و زاویه ی اطمینان از حرکت به جلو و مستقیم خودرو (thrust angle)، اگر تنظیم ها در حد مقادیر ترجیحی اولیه ی سازنده یا در محدوده ی مجاز آن است، ولی خودرو به یک سمت کشیده می شود. برای اطمینان از این که کدام تایر سبب انحراف خودرو شده است. می توان دستور العمل و روش زیر را به کار برد.

تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد

چگونگی بررسی و تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد:

گام های ذیل برای شناسایی و جداسازی تایر معیوب باید به کار گرفته شوند.

 • گام اول: (عملیاتی که باید انجام شود)

دو تایر جلو را با یکدیگر جا به جا و تعویض کنید (انتقال تایر سمت راست به سمت چپ و بالعکس)، تایرهای جهت دار (directional) زیر خودرو نیز می توانند برای انجام این مرحله از آزمون، به همین شکل جا به جا شوند، زیرا مسافت کم حرکت برای انجام آزمون، و یافتن تایر معیوب، به آنها صدمه نخواهد زد (حرکت برعکس در تایر جهت دار، در کوتاه مدت خیلی مضر نخواهد بود)

نتیجه ها:

1- اگر در خودرو، جهت کشیدگی (انحراف) بر عکس شد و تایر مشکل دار، یکی از تایرهای جلوست، بنابراین برای

روشن شدن وضع، عملیات اجرایی گام دوم انجام شود.

2- اگر خودرو در جهت مشابه حالت اولیه کشیدگی داشت، یا مشکل در یکی از تایرهای محور عقب خودروست، یا مسأله ربطی به انحراف ناشی از تایرها ندارد ( برای روشن شدن وضع، عملیات اجرایی گام سوم انجام شود).

 • گام دوم(عملیاتی که باید انجام شود)

تایری را که در محور جلو، خودرو به سمت آن کشیده می شود، با تایر همان سمت در محور عقب خودرو جابه جا کنید (جابه جایی تایرهای جلو و عقب در سمت انحراف خودرو).

نتیجه ها:

1-اگر کشیدگی خودرو در آن سو کاملا از بین رفت، یا به طور محسوس و خیلی زیاد کاهش پیدا کرد، تایری که به محور عقب انتقال پیدا کرده است، همان تایر معیوب است (بنابراین تایر معیوب را جداسازی و عملیات را متوقف کنید)

2- اگر انحراف خودرو تغییری نکرد، تایر معیوب، دیگر تایر جا به جا نشده در محور جلوست (که در گام دوم تغییر محل داده نشده است) بنابر این تشخیص تایر معیوب قطعی بوده آن را جداسازی و عملیات را متوقف کنید

 • گام سوم: (عملیاتی که باید انجام شود)

دو تایر محور عقب را با یکدیگر جا به جا کنید

نتیجه ها:

1-اگر خودرو به جهت عکس کشیده می شود. تایر معیوب یکی از تایرهای محور عقب است. (در این صورت عملیات گام چهارم را اجرا کنید).

2-اگر جهت کشیدگی تغییری پیدا نکرد، مسأله ربطی به تایرها نداشته و خودرو باید برای مشکلات احتمالی در تنظیم ها با سیستم تعلیق آن مورد کنترل و بازرسی قرار گیرد.

 • گام چهارم: (عملیاتی که باید انجام شود)

تایری را که در محور عقب خودرو به آن سمت کشیده می شود با تایر همان سمت در محور جلو جا به جا کنید (مثلا در صورت کشش خودرو به سمت راست، تایر سمت راست محور عقب با تایر سمت راست محور جلو جا به جا شود).

نتیجه ها:

1-اگر انحراف و کشیدگی خودرو بیشتر شد، تایر معیوب تایری است که در عملیات گام چهارم به سمت جلو انتقال پیدا کرده است. (جداسازی تایر معیوب و خاتمه ی عملیات).

2- اگر انحراف و کشیدگی خودرو تعمیری پیدا کرد، تایر معیوب، تایری است که در گام چهارم در محور عقب جا به جا نشده است. (تایر را جداسازی و عملیات را خاتمه د هیم)

بدین ترتیب تایری که تشخیص داده می شود خودرو را به یک سو می کشاند اگر نو یا با کارکرد در حد کمتر از ۲۰ درصدی عمر و عمق آج اولیه باشد عیب آن از عیب های تولیدی محسوب و از طریق ضمانت و گارانتی تعویض خواهد شد. این عیب معمولا از طریق نصب غلط بلت ها (خارج از مرکز بودن) در هنگام ساخت به وجود می آید.

نوشته ی: کاظم مقدمیان، از کویر تایر

زیر نظر مهندس محمد حسن فراهانی


مطالب پیشنهادی :

ایمنی تایر (لاستیک)

نگهداری تایر (لاستیک)

نصب صحیح لاستیک روی رینگ