گروه خبری The Telegraph گزارش داد که یک سالن کنسرت بادی به نام “Ark Nova” توسط یک مجسمه ساز انگلیسی و یک معمار ژاپنی طراحی شده و در منطقه شمالی ژاپن که متاثر از سونامی سال 2011 است، برپا خواهد شد. این سالن که میزبان کنسرت های جهانی، رویدادها و کارگاه های دیگر خواهد بود دارای غشای تک لایه می باشد که به راحتی می تواند با شود یا سریع باد خود را خالی کند. این کارآیی سالن برای جلوگیری از خسارارت ناشی از وقوع سونامی مفید می باشد. بازگشایی این سالن این هفته در شهر Matsushima خواهد بود.

 

12111976_977661292303575_2464833324490815865_n

 

چگونه می‌توان شادی را به ژاپن سونامی‌زده بازگرداند این بود: بردن موسیقی به میان مردم.

اما چگونه می‌توان جایی برای چنین اتفاقی ایجاد کرد؟  پاسخ آنیش کاپور، طراح و مجسمه‌ساز بریتانیایی- هندی و آراتا ایسوزاکا، معمار ژاپنی این بود: ساختن یک سالن کنسرت بادی که شبیه هیچ سالن دیگری نیست.

به نوشته ویژوال نیوز این سالن تازه که “آرک نوآ” (Arc Nova) نامیده شده است، در مناطق زلزله‌ و سونامی‌زده توهوکو برپا خواهد شد تا شادی و لذت را به شکل موسیقی به این مکان‌ها ببرد.

آرک نوآ که اولین سالن کنسرت در نوع خودش است، را می‌توان در مدتی حدود دو ساعت باد کرد و ۵۰۰ نفر داخل آن جای می‌گیرند.

 

 

اولین سالن کنسرت بادی جهان

 

 

 

اولین سالن کنسرت بادی جهان

 

صندلی‌های چوبی داخل این سالن بوسیله داوطلبان در طول یک کارگاه آموزشی در ماه اوت از درختان سدر آسیب‌دیده بوسیله سونامی ساخته شده است.

آنیش کاپور در مصاحبه‌ای با دیلی تلگراف می‌گوید: “آرک نوآ اولین سالن کنسرت متحرک بادی است. ما احساس کردیم این محل در ماتسوشیما، در میانه خرابه‌های سونامی، برپا کردن ساختاری موقتی و بادی مناسب به نظر می‌رسد.”

اولین اجرا در این سالن کنسرت غیرمعمول برای ۱۲ اکتبر برنامه‌ریزی شده است.

 

اولین سالن کنسرت بادی جهان

 

منابع :

Interesting Engineering

همشهری

Photo credit: © lucerne festival arknova 2013