ظاهراً شرکت فولکس‌واگن قصد دارد ۱۱۵ هزار دستگاه اتومبیل مجهز به موتور دیزلی را که از نرم‌افزار تقلب در تست آلایندگی بهره می‌برند، بازخرید کند.

 

رسوایی فولکس واگن

 

رسوایی موتورهای دیزلی فولکس‌واگن همچنان ادامه دارد. پس از گذشت ۳ ماه از رسوایی این شرکت به دلیل استفاده از نرم‌افزار دستگاه تقلب برای تقلب در تست‌های آلایندگی، فولکس‌واگن تأیید کرد قصد دارد تمام اتومبیل‌های متأثر از این تقلب را فراخوان کند و حالا در دادگاه قضایی آمریکا حضور پیدا کرده است.

از زمان آغاز این رسوایی، بسیاری از مشتریان، تحلیل‌گران و حتی برخی از سیاستمداران از فولکس‌واگن خواسته‌اند تا به جای اصلاح این اتومبیل‌ها، آن‌ها را بازخرید کند. ظاهراً این شرکت در حال بررسی این موضوع است. طبق گزارش روزنامه‌ای آلمانی، شرکت فولکس‌واگن قصد دارد ۱۱۵ هزار دستگاه اتومبیل را در آمریکا بازخرید کند.

این گزارش منبع خود را فاش نکرده؛ اما ادعا کرده است شرکت فولکس‌واگن در حال بررسی تأمین بودجه قیمت خریداری‌شده این اتومبیل‌ها یا ارائه یک اتومبیل جدید با تخفیف استثنائی به مشتریانش است. در ابتدا مشخص شد 482 هزار دستگاه اتومبیل فولکس‌واگن و آئودی با موتور ۲٫۰ لیتری ۴ سیلندر از سری EA189 از نرم‌افزار تقلب استفاده کرده‌اند. تحقیقات بعدی نشان دادند ۸۵ هزار دستگاه فولکس‌واگن، آئودی و پورشه با موتور ۳٫۰ لیتری V6 نیز این نرم‌افزار را دارند.

این دستگاه تقلب به اتومبیل‌ها اجازه می‌داد شرایط تست آلایندگی در آزمایشگاه را شناسایی کنند و به صورت موقت سطح آلایندگی را به میزان قانونی کاهش دهند. با این حال این اتومبیل‌ها در دنیای واقعی آلایندگی بسیار بیشتری داشتند و برخی مدل‌ها حتی ۳۵ برابر حد مجاز مواد آلاینده تولید می‌کردند.