/کاتالوگ محصولات
کاتالوگ محصولات1394/9/2 10:12:33

علل آسیب لاستیک (تایر)

ظاهر لاستیک در نظر مشتری چه اهمیتی دارد؟

علل آسیب لاستیک (تایر)

استفاده درست و مراقبت صحیح از تایر، مثل هر کالای تولیدی دیگر، در طولانی شدن عمر آن تأثیر به سزاییخواهد داشت. در این مقوله به زبان ساده به تشریح تایرهای اسیب دیده می پردازیم و مصرف کنندگان محترم را با این تایرها و علل ایجاد آسیب در آنها بیشتر آشنا می کنیم، ضرورت دارد دستورالعمل های شرکتهای سازنده تایر در این زمینه را صحیح به کار ببریم.

این تذکر لازم است که شرکت های تایرسازی عمدتا به تایرهایی که اشکال تولیدی داشته باشند خسارت می پردازند، اما به تایرهایی که در اثر استفاده نادرست آسیب ببیند خسارتی پرداخت نمی کنند.

بهترین راه، در جهت اصلاح الگوی مصرف، توجه به مرغوبیت کالا در هنگام خرید است، ضرب المثلی معروف می گوید “هیچ ارزانی بی علت نیست”.

در ادامه به پاره ای مشکلات استفاده از تایرهای نامرغوب خارجی که عمدتا به صورت قاچاق و غیرقانونی وارد کشور می شوند اشاره می کنیم تا مصرف کنندگان اینگونه تایرها در این زمینه تعمق بیشتری داشته باشند.

 1. نداشتن گارانتی معتبر
 2. قدیمی بودن تاریخ تولید
 3. پاسخگو نبودن مراکز فروش
 4. مقاوم نبودن تایر در برابر سایش
 5. احتمال ترکیدن تایر در مقابل ضربات و تکان های شدید در سرویس
 6. کم بودن طول عمر تایر
 7. به عیب رسیدن زود هنگام تایر
 8. نداشتن استانداردهای معتبر

 

سؤال ۱: چگونه می توانیم از تایر بهترین عملکرد را داشته باشیم؟

 1. خرید تا بر استاندارد خودرو (استفاده از بروشور راهنمای انتخاب تایر)
 2. کنترل فشار باد و تنظیم دوره ای آن ( بهتر است فشارسنج باد در خودرو داشته باشید
 3. استفاده از درپوش ولو (باعث جلوگیری از ورود غبار و نشت هوای داخل تایر می شود
 4. خودداری از رانندگی خشن مثل: خودداری از حرکت سریع / چرخش ناگهانی و ترمز شدید – خودداری از برخورد بامانع ۵
 5. بازرسی دوره ای تایر و خارج کردن مواد خارجی از شیار تایر

 

سؤال ۲: چه موقعی وقت تعویض تایر کار کرده است و می بایست با تایر نو جایگزین شود؟

موقع تعویض تایر کار کرده وقتی است که عمق شیار ترد به خط نشانه حد مجاز سایش ترد (T.W.I) که در داخل شیار تعبیه شده رسیده باشد.

 

علل آسیب لاستیک (تایر)

علل آسیب لاستیک (تایر)


مطالب پیشنهادی:

نگهداری تایر (لاستیک)

شناخت لاستیک 


سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز

تایرهای ضد پنچری SIT

تایرهای ضد پنچری SIT

تایرهای ضد پنچری SIT به گونه ای طراحی شده اند که در صورت کاهش باد یا پنچر شدن تایر، با استفاده از پمپ ویژه ای که در مجموعه چرخ کار گذاشته می شود، فشار باد داخلی خود را به صورت هوشمندانه در حد معینی ثابت نگاه می دارند. از این رو به این گونه تایرها که به کمک تجهیزات جانبی، با کمبود فشار باد مواجه نمی شوند، تایرهای “خود باد شونده” یا تایرهای ضد پنچری می گویند.

 سیستم (Self Inflating Tire) یا به اختصار SIT (تایرهای ضد پنچری SIT) برای اولین بار توسط شرکت coda development که در جمهوری چک قرار دارد، ابداع شده و به خاطر این نوآوری جایزه ی فنی کنگره ی جهانی انجمن مهندسان امریکا (SAE) را در سال ۲۰۰۸ به خود اختصاص داده است. شرکت ابداع کننده این تایرها در حال حاضر سرگرم انجام آزمون های نهایی است و امیدوار است که در سال ۲۰۱۰ تولید انبوه تایرهای مزبور را آغاز کند. سیستم SIT چگونه کار می کند؟

رمز و راز فناوری جدید تایرهای ضد پنچری SIT که به واسطه ی آن فشار باد تایر پیوسته ثابت نگه داشته می شود استفاده از دو بخش مجزا ولی مرتبط با یکدیگر به شرح زیر است:

 • پمپ های Peristaltic (کرمی شکل)

این پمپ ها به گونه ای طراحی شده اند که یک لوله ی باریک از جنس لاستیک یا مواد شیمیایی مشابه در اثر چرخش روتورها یا تعدادی بازوهای چرخنده که در انتهای آنها رول هایی نصب شده است، به طور پیوسته دچار انقباض و انبساط شده و در اثر این فعل و انفعالات متوالی هوای بیرون به داخل تایر رانده می شود و از سمت دیگر خارج می شود و در نتیجه با این ساز و کار کمبود هوای داخل تایر تأمین می شود.

از آنجایی که این پمپ ها دارای لوله ای هستند که ضمن انقباض و انبساط متوالی دارای حرکتی دودی شکل مانند حرکت کرمها هستند به آنها نام پمپهای کرمی شکل را اطلاق کرده اند.

این پمپ خواه تایر کم باد و خواه پر باد باشد وظیفه خود را که تأمین هوای داخلی تایر باشد به نحو مطلوب انجام می دهد ولی این پمپ به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند باید سیستم هوشمندی در کنار آن قرار داشته باشد تا بتواند میزان فشار باد داخلی را کنترل کند.

 • تجهیزات کنترل فشار در تایرهای ضد پنچری SIT

سیستم مزبور به گونه ای طراحی شده است که کمبود فشار داخلی را به پمپ گزارش دهد تا متناسب با میزان فشاری که کم شده است هوای فشرده وارد تایر شود و یا زمانی که فشار هوای داخلی از حد معینی تجاوز می کنند جریان هوا را به سمت بیرون هدایت می نماید تا همواره فشار باد تایر در حد معینی تثبیت شود.

 پمپ Peristaltic کجا کار گذاشته می شود؟

لوله یا تیوب ویژه ای که به پمپ متصل است بین رینگ و دیوارهای تایر قرار می گیرد و به نحوی روی لبه ی رینگ خوابانده می شود که بخش عمده ی لبه ی رینگ را پوشش می دهد، این لوله که بخش اصلی پمپ است در حقیقت به عنوان یک درزگیر بین تایر و رینگ عمل کرده و این ناحیه را همانند یک درپوش می پوشاند. اگر قرار باشد لوله روی دیوارهای تایر قرار گیرد، در قالب تایر تغییرهایی را به وجود می آورند تا محل استقرار لوله به نحو مطلوب فراهم شود.

هنگامی که خودرو شروع به حرکت می کند در اثر تغییر شکل های تایر که ناشی از وزن خودرو است، پمپ مزبور هوا را به داخل تایر هدایت می کند و هم زمان هوای بیرون را به داخل پمپ باز می گرداند. در نتیجه در هر بار چرخش هوای فشرده به داخل تایر رانده می شود تا این که فشار داخلی به حد مطلوب برسد، لازم به یادآوری است که ابتدا هوا به داخل یک مخزن ذخیره ی هوا هدایت شده و سپس از راه یک ولو ویژه به داخل تایر رانده می شود.

چکیده ای از فناوری جدید تایرهای ضد پنچری SIT :

 1. سیستم SIT غیر از تایر از سه بخش مجزا به نام های پمپ Peristaltic، تجهیزات کنترل فشار هوا و یک ولو کنترل (چک ولو) تشکیل شده است.
 2. لوله ی پمپ Peristaltic هم روی رینگ و هم روی دیواره تایر قابل نصب است.
 3. سیستم SIT هم هوا را از خارج به داخل تایر (در حالت کم بادی) و هم هوا را از داخل تایر به خارج (در حالت پربادی) می راند و همواره یک جریان دوسویه برقرار می کند تا فشار هوای داخل تایر تثبیت شود.
 4. این سیستم به دلیل جلوگیری از کم بادی یا پنجری، این امکان را فراهم می آورد که طول عمر تایر تا ۹۹ درصد تضمین شود.
 5. این سیستم مشکل پنچری تایرها را برای همیشه حل خواهد کرد.

 


مطالب پیشنهادی :

تنظیم باد لاستیک و کاهش مصرف سوخت

اهمیت کنترل باد تایر (لاستیک)

آگاهی رانندگان با هشدار دهنده ی باد تایر

تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد

تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد


سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز

چرا آج لاستیک خودرو دارای طرح است / درباره آج لاستیک خودرو

چرا آج لاستیک خودرو دارای طرح است؟

مهندس محمد حسن فراهانی

اگر همه ی جاده ها صاف و هموار بودند و خبری از برف و باران و شرایط متغیر آب و هوایی نبود، شاید نیازی به استفاده از طرح های متنوع در آج تایرها وجود نداشت و تایرهای صاف و بدون طرح برای هدف های مختلف کافی به نظر می رسیدند؛ ولی چنین فرضی واقعا محال است زیرا جاده هایی که انواع خودروها در آن تردد می کنند، شرایط مختلفی دارند (خاکی، گلی، سنگلاخ، شوسه و …) و از طرف دیگر شرایط آب و هوایی منطقه های مختلف یکسان نیست. همچنین موقعیت قرارگیری تایر در محورهای خودرو متفاوت بوده و باعث می شود که کارایی وسیله ی نقلیه را تحت تأثیر قرار دهد.

طبیعی است که عملکرد محورهای جلو و عقب خودرو با یکدیگر متفاوت بوده و نحوه ی انتقال نیروی محرکه در خودروهای گوناگون با یکدیگر فرق دارد. در برخی نیروی محرکه از محور جلو، در برخی دیگر از محور عقب منتقل می شود. همه ی موارد فوق موجب شده که طراحان تایر برای شرایط متفاوت طرح های ویژه ای را طراحی نمایند.

دلایل متنوع بودن آج لاستیک خودرو:

به طور خلاصه دلیل های اصلی متنوع بودن آج لاستیک خودرو را می توان به صورت زیر برشمرد:

– وجود انواع جاده ها با ویژگی های ساختاری متفاوت

– شرایط اقلیمی و آب و هوایی گوناگون

– کارایی متفاوت تایر در محورهای مختلف

در شرایطی که جاده به دلیل بارش برف و باران لغزنده است، آج تایر باعث می شود که تایر با زمین بهتر درگیر شود و در حقیقت بین جاده و تایر نوعی نیروی اصطکاک به وجود می آید که مانع لغزش خودرو می شود. به همین دلیل در مهندسی تایر اصطلاحی به نام کشانش (traction) وضع شده است که در حقیقت بیان گر خاصیت چنگ زنی و درگیر شدن تایر با جاده است. کشانش تایر را معمولا در جاده های آسفالت و لغزنده اندازه گیری می کنند و هر چه توانایی تایر جهت نگه داری خودرو بیشتر باشد و از لغزش آن بر سطح جاده جلوگیری کند. میزان کشانش آن بیشتر است.

آج لاستیک خودرو (tread pattern) در کارایی وسیله ی نقلیه نیز مؤثر است. مثلا فرمان گیری خودروها در سر پیچ ها با طرح های شیاری بهتر از طرح های دنده ای است و از طرف دیگر میزان سایش طرح های فوق با یکدیگر متفاوت است.

همچنین قدرت چنگ زنی (grip) تایر با طرح دنده ای از قدرت چنگ زنی تایر با طرح شیاری بیشتر است و به همین دلیل است که در تایرهای چرخ عقب تراکتور از این گونه طرح ها استفاده می شود، برای این که مفاهیم فوق را به صورت بهتری درک کنیم لازم است به طبقه بندی طراحان تایر در رابطه با انواع طرح های مختلف آشنا شویم و علاوه بر ویژگی هر طرح از کاربرد آنها آگاه شویم.

اصولا طرح های متنوعی که با آن مواجه هستیم در انواع زیر خلاصه می شوند

1- طرح آج شیاری (rib)

 وضعیت ظاهری: در این طرح ها معمولا از شیارهای پیوسته با منقطع که در جهت محیطی آرایش یافته اند استفاده شده است (شکل 1)

ویژگی ها: استفاده از این گونه طرح ها در اج تایر باعث می شود که مقاومت غلتشی تایر کاهش یافته و پایداری تایر در مسیر حرکت بهبود یابد و علاوه بر آن افرمان گیری وسیله ی نقلیه و پایداری جانبی آن به ویژه هنگام حرکت در پیچ ها | افزایش یابد. از نقاط ضعف این طرح می توان به ترمز گیری ضعیف و کاهش کشانش آن در جاده های مرطوب اشاره نمود.

کاربرد: این طرح برای استفاده در جاده های هموار یا محورهای جلو (محور فرمان) مورد استفاده قرار می گیرد. در اتوبوس ها، کامیون ها و تریلرها از تایرهایی با طرح شیاری در محور فرمان استفاده می شود

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل 1)

2- طرح آج دنده ای (lug)

وضعیت ظاهری: در این گونه طرح ها شیارها در جهت عرضی و عمود به جهت محیطی تایر آرایش یافته اند (شکل ۲)

ویژگی ها: یکی از مزیت های طرح دنده ای، قدرت بالای آن در چنگ زنی و ترمزگیری است ولی این طرح ها هنگامی که تایر با سرعت بالا حرکت کند سر و صدای زیاد ایجاد می کنند و آزار دهنده هستند. بنابراین به دلیل سر و صدای زیاد و ایجاد مقاومت غلتشی بیشتر استفاده از تایرهایی با طرح دنده ای در سرعت های بالا توصیه نمی شود.

کاربرد: از این طرح ها علاوه بر جاده های اسفالت در جاده های غیر اسفالت و ناهموار نیز می توان استفاده کرد و معمولا تایرهایی که از این طرح برخوردار هستند، در محور عقب اتوبوس ها و کامیون ها مورد استفاده قرار می گیرند

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل ۲)

3- طرح آج نیمه شیاری ( rib – lug)

وضعیت ظاهری: این طرح ترکیبی از طرح های شیاری و دنده پی است (شکل ۲)

ویژگی ها: شیارهایی که در مرکز این طرح وجود دارد باعث می شود که فرمان گیری خودرو بهبود یافته و دنده‌های موجود در آن، قدرت ترمزگیری تایر را افزایش می دهند و علاوه بر آن نیروی رانش به نحوه مطلوب تری به جاده منتقل می شود.

کاربرد: تایرهایی با این گونه طرح ها هم در جاده های آسفالت و هم جاده های غیر اسفالت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هر دو محور جلو و عقب به کار می روند.

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-( شکل ۳)

4- طرح آج بلوکی ( block – shape )

وضعیت ظاهری: در این طرح از قطعه ها یا بلوکه های مجزا استفاده می شود که شیارهای عرضی و محیطی آنها را از یکدیگر جدا کرده است.

ویژگی ها: تایرهایی که از این گونه طرح ها استفاده می کنند در جاده های مرطوب و لغزنده فرمان گیری و کنترل وسیله نقلیه را بهبود می بخشند و لایه های آب موجود بین تایر و جاده را به نحو بهتری به بیرون هدایت می کنند.

کاربرد: از این طرح ها در تایرهای اتوبوسی و کامیونی که در محورهای جلو و عقب قرار می گیرند استفاده می شود و تایرهای مورد نظر هم در جاده های اسفالت و هم در جاده های غیر اسفالت به کار می روند.

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل 4)

5– طرح آج نامتقارن (asymmetric)

شکل ظاهری: در این گونه طرح ها نقش آج در دو نیمه ی تایر با یکدیگر متفاوت می باشد و به هم دیگر شبیه نیست (شکل ۵).

ویژگی ها: از این گونه طرح ها برای بهبود و کارایی تایر در جاده های خشک و همچنین افزایش قدرت هدایت آب بین جاده و تایر در جاده های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد

کاربرد: از این گونه طرح ها در تایرهایی که با سرعت زیاد حرکت می کنند به ویژه در خودروهای اسپرت استفاده می شود

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل ۵)

6– طرح آج جهت دار (directional)

شکل ظاهری: این گونه طرح ها با شیارهای جانبی که در هر دو نیمه ی آج قرار دارند و در جهت خاصی آرایش یافته اند مشخص می شوند (شکل ۶).

ویژگی ها: تایرهایی که دارای چنین طرحی هستند باعث می شوند که قدرت ترمز گیری در آن ها افزایش یابد و علاوه بر آن نیروی رانش خودرو را بهتر به جاده منتقل می کنند، ضمنا کارایی تایر را در جاده های مرطوب، به دلیل قدرت جا به جایی بیشتر آب، ارتقا می دهند. این تایرها فقط باید در جهت خاصی روی رینگ سوار شوند

کاربرد: از تایرهایی با این گونه طرح ها در خودروهای سواری که سرعت خیلی بالایی دارند استفاده می شود.

آج لاستیک خودرو

آج لاستیک خودرو-(شکل ۶)


مطالب مرتبط :

سنسور اندازه گیری آج لاستیک

پایداری تایرهای جدید مجهز به آجهای آبی در مقابل توفان گرمسیری موسوم به گوردون


سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز

تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد

در این مطلب قصد داریم در رابطه با تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد صحبت کنیم. تایرها، با نصب اجرا و مواد ساخته شده ی لاستیکی، نخ و مفتول سیمی، ساخته شده و در قالب به همراه یکدیگر پخت میشوند (شبکه ای و برگشت ناپذیر می شوند). تحت حرارت و فشار زیاد حین فرایند پخت، درست قبل از پخت و شبکه ای شدن، آمیزه ای لاستیکی به حالتی شبیه به مایع (سیال) در می آیند که در آن، سایز، ساختمان و شکل نهایی تایر کامل می شود. (لاستیک چیست؟)

اگر اجزای داخلی تایری در حین پخت و شبکه ای شدن آنها، از محل نصب و تنظیم خود خارج شوند، غیر یکنواختی و نیروهای داخلی پدید آمده ی ناشی از آن، احتمالا در هنگام سرویس دهی تایر، سبب کشش خودرو به یک سمت می شود (حتی وقتی که فرمان خودرو، مستقیم و به طرف جلو باشد). وقتی که این عیب برای تایری کاملا نو و جدید بروز نماید، مسأله ای ذاتی و ناشی از نیروی مخروط وارگی (conicity) تایر است که با خطایی تولیدی، مثلا در جایی که آج تایر، کمی مخروط گونه و اریبی (به جای استوانه ای، کاملا قرینه و یکنواخت)، شکل گرفته و پخت (شبکه ای) شد، حادث می شود.

تایری که در اثر اشتباه های تولیدی، عیب مخروط وارگی (conicity) داشته باشد، درست بعد از نصب در خودرو، یا بلافاصله بعد از اولین راندن و چرخش در زیر خودرو، مشخص و نمایان خواهد شد. به همین علت، تضمین و گارانتی تایرسازان برای این حالت، خیلی زود هنگام و در شروع سرویس دهی، یا اوایل عمر تایر است (۲۰ درصد اولیه ی عمر تایر)

اگر کشش تایر ناشی از مخروط وارگی ( Conicity)، بعد از کیلومتر کارکرد زیادی از آن، گزارش و مورد شکایت قرار گیرد، این مسأله ذاتا ناشی از تأثیر نحوه ی رانندگی یا خارج از تنظیم بودن خودروست، که سبب می شود آج تایر به صورت زاویه دار و یک طرفه فرسایش یابد (سایش یک طرف تایر سریع تر از طرف دیگر آن) یا اجازه داده است که تایر طرف چپ یک محور خودرو از تایر طرف راست همان محور، سریع تر ساییده شود یا علت های دیگری، نظیر تفاوت فشار باد تایر دو طرف یک محور یا … دارد .

اگر خودرو مشکل کشیده شدن به یک سمت را داد، ابتدا تنظیم های سیستم تعلیق باید بررسی و کنترل شوند مواردی نظیر تنظیم های: زاویه ی کمبر (cross camber angle) زاویه ی کستر (cross caster angle) و زاویه ی اطمینان از حرکت به جلو و مستقیم خودرو (thrust angle)، اگر تنظیم ها در حد مقادیر ترجیحی اولیه ی سازنده یا در محدوده ی مجاز آن است، ولی خودرو به یک سمت کشیده می شود. برای اطمینان از این که کدام تایر سبب انحراف خودرو شده است. می توان دستور العمل و روش زیر را به کار برد.

تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد

چگونگی بررسی و تشخیص تایری که خودرو را به یک سمت میکشد:

گام های ذیل برای شناسایی و جداسازی تایر معیوب باید به کار گرفته شوند.

 • گام اول: (عملیاتی که باید انجام شود)

دو تایر جلو را با یکدیگر جا به جا و تعویض کنید (انتقال تایر سمت راست به سمت چپ و بالعکس)، تایرهای جهت دار (directional) زیر خودرو نیز می توانند برای انجام این مرحله از آزمون، به همین شکل جا به جا شوند، زیرا مسافت کم حرکت برای انجام آزمون، و یافتن تایر معیوب، به آنها صدمه نخواهد زد (حرکت برعکس در تایر جهت دار، در کوتاه مدت خیلی مضر نخواهد بود)

نتیجه ها:

1- اگر در خودرو، جهت کشیدگی (انحراف) بر عکس شد و تایر مشکل دار، یکی از تایرهای جلوست، بنابراین برای

روشن شدن وضع، عملیات اجرایی گام دوم انجام شود.

2- اگر خودرو در جهت مشابه حالت اولیه کشیدگی داشت، یا مشکل در یکی از تایرهای محور عقب خودروست، یا مسأله ربطی به انحراف ناشی از تایرها ندارد ( برای روشن شدن وضع، عملیات اجرایی گام سوم انجام شود).

 • گام دوم(عملیاتی که باید انجام شود)

تایری را که در محور جلو، خودرو به سمت آن کشیده می شود، با تایر همان سمت در محور عقب خودرو جابه جا کنید (جابه جایی تایرهای جلو و عقب در سمت انحراف خودرو).

نتیجه ها:

1-اگر کشیدگی خودرو در آن سو کاملا از بین رفت، یا به طور محسوس و خیلی زیاد کاهش پیدا کرد، تایری که به محور عقب انتقال پیدا کرده است، همان تایر معیوب است (بنابراین تایر معیوب را جداسازی و عملیات را متوقف کنید)

2- اگر انحراف خودرو تغییری نکرد، تایر معیوب، دیگر تایر جا به جا نشده در محور جلوست (که در گام دوم تغییر محل داده نشده است) بنابر این تشخیص تایر معیوب قطعی بوده آن را جداسازی و عملیات را متوقف کنید

 • گام سوم: (عملیاتی که باید انجام شود)

دو تایر محور عقب را با یکدیگر جا به جا کنید

نتیجه ها:

1-اگر خودرو به جهت عکس کشیده می شود. تایر معیوب یکی از تایرهای محور عقب است. (در این صورت عملیات گام چهارم را اجرا کنید).

2-اگر جهت کشیدگی تغییری پیدا نکرد، مسأله ربطی به تایرها نداشته و خودرو باید برای مشکلات احتمالی در تنظیم ها با سیستم تعلیق آن مورد کنترل و بازرسی قرار گیرد.

 • گام چهارم: (عملیاتی که باید انجام شود)

تایری را که در محور عقب خودرو به آن سمت کشیده می شود با تایر همان سمت در محور جلو جا به جا کنید (مثلا در صورت کشش خودرو به سمت راست، تایر سمت راست محور عقب با تایر سمت راست محور جلو جا به جا شود).

نتیجه ها:

1-اگر انحراف و کشیدگی خودرو بیشتر شد، تایر معیوب تایری است که در عملیات گام چهارم به سمت جلو انتقال پیدا کرده است. (جداسازی تایر معیوب و خاتمه ی عملیات).

2- اگر انحراف و کشیدگی خودرو تعمیری پیدا کرد، تایر معیوب، تایری است که در گام چهارم در محور عقب جا به جا نشده است. (تایر را جداسازی و عملیات را خاتمه د هیم)

بدین ترتیب تایری که تشخیص داده می شود خودرو را به یک سو می کشاند اگر نو یا با کارکرد در حد کمتر از ۲۰ درصدی عمر و عمق آج اولیه باشد عیب آن از عیب های تولیدی محسوب و از طریق ضمانت و گارانتی تعویض خواهد شد. این عیب معمولا از طریق نصب غلط بلت ها (خارج از مرکز بودن) در هنگام ساخت به وجود می آید.

نوشته ی: کاظم مقدمیان، از کویر تایر

زیر نظر مهندس محمد حسن فراهانی


مطالب پیشنهادی :

ایمنی تایر (لاستیک)

نگهداری تایر (لاستیک)

نصب صحیح لاستیک روی رینگ


 

لیفتراک چیست؟

لیفتراک چیست

در این مقاله قصد داریم به شما بگوئیم لیفتراک چیست و از چه قسمت هایی ساخته شده است.

لیفتراک چیست ؟

لیفتراک (فورک لیفت) ماشین صنعتی و به نسبت جدیدی است که به وسیله اهرم هایی با اشکال متفاوت برای بلند کردن و حمل و انبار انواع بار مانند پالت، تیرآهن ، بشکه و … به کار می رود. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی صنعتی این نیاز ایجاد شده است که برای جابه جایی وسایل سنگین در انبارها، کارخانه ها،کارگاه های ساختمانی و … ابزار و وسایلی مورد نیاز باشد که این کار را آسان سازد.

اولین لیفتراک توسط شرکت کلارک آمریکا برای استفاده در راه آهن ساخته شد و توسعه لیفتراک ها به دلیل کمبود منابع انسانی مورد نیاز، در جنگ جهانی اول مورد استفاده گسترده قرار گرفت. لیفتراک ماشینی است که از یک دکل، شاخک و الحاقیات تشکیل شده است و می تواند وسایل و بارهای سنگین را به سهولت جابه جا کند. شاخک های این ماشین توانایی بالاتر رفتن از سطح لیفتراک را دارد و به همین جهت از این ماشین می توان جهت قرار دادن اجسام در سطوح بالا استفاده کرد.

انواع لیفتراک

نخستین و مهم ترین نکته برای استفاده از لیفتراک این است که ما از چه نوع لیفتراکی استفاده کنیم و هر نوع لیفتراک چه ویژگی هایی دارد.به طور کلی لیفتراک ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

 1. لیفتراک های صنعتی
 2. لیفتراک های کارگاهی

لیفتراک های صنعتی

این نوع لیفتراک ها دارای لاستیک های توپر و کوچکی هستند که به همین جهت بیشتر در محیط هایی هموار مانند انبارها و … قابل استفاده هستند. موتور این دستگاه ها معمولا از نوع احتراق داخلی با سوخت گازوئیل، بنزین و گاز پروپان بوده و در انواع کوچکتر از نوع برقی می باشند.

لیفتراک ها یا ماشین های صنعتی توسط سازندگان و استانداردهای مختلف طبقه بندی های خاصی شده اند. به طور کلی می توان این ماشین ها را به 4 گروه تقسیم کرد:

 1. لیفتراک های برقی

لیفتراک های برقی ماشین هایی هستند که نسبت به انواع دیگر کم صداترند و آلودگی کمتری دارند. به همین جهت برای استفاده در محیط های بسته بسیار مناسبند. این نوع لیفتراک ها بسیار سبکند و رانندگان آنها به راحتی می توانند برای جابه جایی وسایل سنگین از این نوع ماشین استفاده کنند. هزینه این نوع لیفتراک نسبت به لیفتراک های دیزلی بسیار کم تر است.

لیفتراک برقی

 1. لیفتراک های دیزلی (گازوئیلی)

از آن جهت که سوخت دیزل پر انرژی ترین نوع سوخت است لیفتراک های با ظرفیت بیش از 5 تن عموما باید دیزلی باشند. به جهت نوع سوخت، لیفتراک های دیزلی بیشتر برای محیط های باز مناسبند و استفاده از این نوع لیفتراک در محیط های بسته به علت دودزا بودن سیستم دیزل امکان پذیر نیست. لیفتراک های دیزل به علت اینکه بیشتر در محیط های باز استفاده می شوند حساسیت بررسی هواکش در آن ها نسبت به انواع دیگر این نوع ماشین ها بسیار بیشتر است.

لیفتراک دیزلی

 1. لیفتراک های بنزینی

لیفتراک های بنزینی به دلایلی از جمله آلایندگی و گرانی سوخت به نسبت کم تر تولید و یا وارد ایران می شود و در مقایسه با انواع دیگر لیفتراک طرفداران کم تری دارد.

لیفتراک بنزینی

 1. لیفتراک های دوگانه سوز (گاز و بنزینی)

همانطور که از اسم این نوع لیفتراک مشخص است، این ماشین از دو سوخت گاز و بنزین پشتیبانی می کند. این به نوعی ویژگی دستگاه به حساب می آید از آن جهت که سوخت گاز و بنزین به گونه ای مکمل هم هستند و معایب را می پوشانند.

لیفتراک های دوگانه سوز از دو سیستم سوخت پشتیبانی می کنند و به همین دلیل اگر یکی از سیستم های سوخت رسانی به هر دلیل دچار مشکل شد می توان از سیستم دیگر استفاده کرد و از توقف کار جلوگیری کرد.

لیفتراک دوگانه

لیفتراک از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

اجزای تشکیل دهنده لیفتراک عبارتند از:

 • دکل

یک قطعه عمودی است که از آن برای بالا و پایین آوردن بار استفاده می شود.

 • نگه دارنده بار

همان طور که از نام آن مشخص است برای نگهداری بار از آن استفاده می شود. این نگهدارنده از حرکت رو به عقب بار جلوگیری کرده و در واقع از سیلندر های دکل محافظت می کند.

 • سیلندر بالابری

برای کنترل حرکت رو به بالا یا پایین دکل و شاخک ها از آن استفاده می شود.

 • گارد یا حفاظ بالاسری

برای محافظت از راننده در مقابل سقوط اشیا، یک سقف فلزی محکم در این دستگاه در نظر گرفته شده است.

 • سیلندر کج کردن

دکل و شاخک ها را به صورتی کنترل می کند که خارج از موقعیت عمودی به جلو یا عقب کشیده شود

 • وزنه تعادل

برای حفظ پایداری و تعادل دستگاه از یک جسم سنگین مانند چدن در پشت بدنه لیفتراک استفاده می شود. در لیفتراک های برقی، باتری لیفتراک نقش وزنه های تعادلی دستگاه را ایفا می کند.

 • شاخک

شاخک ها تجهیزات فلزی هستند که از آن ها برای برداشتن، نگه داشتن و بلند کردن بار استفاده می شود.

لیفتراک چیست

تایرهای لیفتراک

به طور کلی لاستیک های لیفتراک به سه دسته کلی تایرهای توپر و تایرهای بادی و تایرهای پلی اورتان تقسیم بندی می شوند. لاستیک یکی از مهم ترین اجزای هر ماشین است که در عملکرد آن وسیله تاثیر بسزایی دارد پس باید در انتخاب آن دقت کافی داشت.

لاستیک بادی لیفتراک

این نوع لاستیک ها دارای محفظه ای هستند که با هوا پر می شود. جنس این تایرها از لاستیک های ضخیم و مقاوم است. از آن جایی که هوای موجود در لاستیک لایه ای مناسب بین سطح زمین و لیفتراک ایجاد می کند استفاده از لاستیک های بادی در سطوح ناهموار توصیه می شود (مشاهده لاستیک های بادی موجود در سنگین تایر)

لاستیک توپر لیفتراک

لاستیک های توپر برخلاف لاستیک های بادی فضایی برای هوا ندارند و به همین جهت پنچر نمی شوند اما چون لایه ای بین دستگاه لیفتراک و سطح زمین وجود ندارد امکان ساییدگی وجود دارد و نمی توان از این لاستیک ها به طور مداوم در محیط های ناهموار استفاده کرد. در این نوع تایرها لایه ی لاستیکی بر روی یک حلقه فلزی قرار می گیرد و در مقایسه با لاستیک های بادی نیاز به مراقبت و نگه داری بیشتری دارد (مشاهده لاستیک های توپر لیفتراک موجود در سنگین تایر)

در این مقاله سعی کردیم به زبانی ساده و به اختصار به شما بگوئیم لیفتراک چیست و از چه قسمت هایی تشکیل شده است. مقالات بسیار کاربردی و متوعی در زمینه لیفتراک در سایت ما موجود است که شما را دعوت به خواندن آن ها می کنیم.

سنگین تایر به عنوان یکی از تامین کننده های لاستیک لیفتراک با ارسال رایگان به سراسر ایران است که لاستیک های زیر را ارائه می دهد :

لاستیک توپر لیفتراک

لاستیک توپر کنتیننتال آلمان، لاستیک توپر نکسن (هیونگا) کره، لاستیک توپر ادونس (سامسون) چین

لاستیک بادی لیفتراک

لاستیک بادی سومیتومو ژاپن، لاستیک بادی تیرون (تینگا) کره، لاستیک بادی ادونس (سامسون) چین، لاستیک بادی دانلوپ ژاپن، لاستیک بادی مکسس تایوان، لاستیک بادی میتاس جمهوری چک و …

لاستیک های ارائه شده، مناسب برندهای مختلف لیفتراک است از جمله :

لیفتراک سهند، لیفتراک کوماتسو، لیفتراک تویوتا، لیفتراک هلی، لیفتراک هیوندا، لیفتراک سپاهان، لیفتراک لینده و …

تهیه کننده: ریحانه رادپور

پرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

پرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

پرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

پرسش: میزان باد تایرها چقدر باید باشد؟

پاسخ: تایرها باید به اندازهایی که شرکت خودروساز توصیه کرده است، باد شوند. به این اندازه فشار باد مجاز می گویند. اعدادی که مربوط به فشار باد است و روی دیواره ی تایر نوشته شده است، حداکثر فشار باد قابل تحمل را برای تایر نشان میدهد و هیچ گاه نباید تایرهای خود را مطابق آن باد بزنیم. این عددها نشان میدهند که هیچ گاه نباید باد تایرها از آن مقدار تجاوز کند. برای اطمینان بیشتر:

فشار باد تایرها را هر دو هفته یک بار به طور منظم کنترل کنید. پیش از سفرهای طولانی نیز باد تایر را کنترل نمایید.

پرسش: کم بادی چه مشکلاتی برای تایر به وجود می آورد؟

پاسخ: بدترین دشمن تایر کم باد است، زیرا باعث می شود وقتی که تایر در حال حرکت است گرمای زیادی در آن ایجاد شود و علاوه بر آن سایش آج در ناحیه ی شانه افزایش یابد. از طرف دیگر به خاطر زیاد شدن مقاومت غلتشی میزان مصرف سوخت تایر بالا می رود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست (در مورد تنظیم باد لاستیک و کاهش مصرف سوخت). همیشه قبل از رانندگی یا پس از طی مسافت یک مایل ( 6/1  کیلومتر) فشار باد تایرها را کنترل کنید. کنترل فشار باد تایر نباید زمانی که تایر گرم است انجام شود. معمولا زمانی که تایر کاملا خنک شده است فشار باد را کنترل می کنند.

تایرهای رادیال برای کنترل فشار باد نیاز به مراقبت بیشتری دارند. چون برآمدگی دیوارهای آنها مانند تایرهای معمولی محسوس نیست و کم بادی آنها خود را چندان نشان نمی دهد.

پرسش: برخی از مصرف کنندگان معتقدند نابالانس بودن چرخها، تایر را به سرعت دچار سایش می کند. آیا این مطلب درست است؟

پاسخ: قطعا چنین موردی صحت دارد. برای کارایی بهتر تایر باید جرم مجموعه ی تایر و رینگ که چرخ را تشکیل می دهند به صورت یکنواخت توزیع شده باشد. اگر جرم چرخ در یک نقطه سنگین تر از سایر نقاط باشد، حالت نابالانسی (عدم توازن) بروز می کند و عمر تایر زودتر از حد معین به پایان می رسد زیرا تایر در نقطه ای که جرم بیشتری دارد با سایش های موضعی مواجه می شود و علاوه بر آن نابالانسی تایر باعث کوبیدن تایر میشود که این امر سایش را تسریع می کند.

پرسش: چرخها را به چند صورت می توان بالانس کرد؟  

پاسخ: چرخها را به دو روش بالانس می کنند. بالانس استاتیک و بالانس دینامیک. در بالانس استاتیک توزیع جرم حول محور چرخش تایر مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه نقطه ای از چرخ سنگینی بیشتر نشان دهد با افزودن وزنه های سربی درست در نقطه ی مقابل آن، چرخ را بالانس می کنند. اگر چرخ شما دارای نابالانسی استاتیک باشد، اصطلاحا چرخ میکوبد و تایر در نقطه ای که جرم بیشتری دارد به صورت موضعی ساییده میشود. در بالانس دینامیک جرم دو نیمه ی چرخ باید با یکدیگر متوازن باشد و یک طرف از طرف دیگر نباید سنگین تر باشد.

بالانس دینامیک باعث ایجاد ارتعاش و لرزشها در جهت عمودی میشود و در سرعتهای حدود ۱۱۰  کیلومتر فرمان خودرو میزند. نابالانسی دینامیک با متوازن کردن جرم دو طرف چرخ قابل اصلاح است. توجه: تایرهای رادیال همیشه باید به صورت دینامیکی بالانس شوند.

مهندس محمدحسن فراهانی 

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز