جایگزینی برای زنجیر چرخ

جایگزینی برای زنجیر چرخ

محقق جوان ایرانی موفق به طراحی و ساخت آج لاستیکی با قابلیت باز و بسته شدن بر روی تایر شد که جایگزینی برای زنجیر چرخ است.

حسین نظری، دانشجوی مهندسی مکانیک و مخترع این آج لاستیکی در گفتگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این که نحوه فرمان دادن، هدایت، شتاب گیری و ترمز کردن مطلوب خودرو به سطح جاده و آج لاستیک بستگی دارد اظهار کرد: وقتی تایر فاقد آج باشد در مقابل نیروهای مختلف (شتاب، ترمز و جانبی ) نیروی چسبندگی کمتری داشته و در نهایت در آن لغزش به وجود می آید. این در حالی است که آج تایر در جاده خشک تأثیر چندانی ندارد که نمونه بسیار روشن آن، صاف بودن تایرها در خودروهای مسابقه است که برای چسبندگی بهتر تایر با سطح جاده، آن را صاف طراحی می کنند؛ اما نقش آج تایر وقتی ظاهر می شود که تایر در جاده شنی، یخ زده، یا مرطوب و خیس حرکت کند.

وی، درباره آج متحرک تصریح کرد: این آج لاستیک که قابل باز و بسته شدن است، به راننده این امکان را میدهد که وقتی خودرو در شرایط سخت برف و گل و لای قرار می گیرد و با لاستیک های معمولی نمی تواند از آن خارج شود با داشتن این آج سیار به راحتی از این مکان ها تردد کرد.

نظری ادامه داد: این آج را تا حدودی می توان یک زنجیر چرخ دانست یا حداقل این که این آج می تواند کار زنجیر چرخ را انجام دهد. با این تفاوت که زنجیر چرخ را فقط در جاهای پربرف و یخ استفاده می کنند و زمانی که خودرو از چنین شرایطی خارج شد باید به علت فلزی بودن بلافاصله آن را از روی تایر خارج کرد، ولی در این سیستم غیر از این که می توان آن را در شرایط سخت استفاده کرد، پس از بیرون آمدن از چنین شرایطی هم می تواند بر روی تایر خودرو باقی بماند بدون این که صدمه ای به لاستیک و خودرو برساند و به حرکت آن لطمه ای بزند، حتی در این حالت برعکس زنجیر چرخ، خودرو می تواند با سرعت بیشتری نیز حرکت کند.

وی درباره معایب استفاده از زنجیر چرخ ها گفت: معایب کلی زنجیر چرخ سر و صدای زیاد، معیوب کردن سیستم تعلیق و همین طور سیستم فرمان و میزان فرمان اتومبیل است. به طور مثال خیلی از راننده ها از زنجیر چرخ استفاده می کنند؛ اما هیچ گاه از مبدأ حرکت چنین کاری را انجام نمی دهند چرا که وقتی به طور ناگهانی در شرایط بد جوی قرار می گیرند به ناچار از زنجیر چرخ استفاده می کنند از این رو شاید یک دلیل این کار هم باز و بستن دشوار آن باشد. این در حالی است که در این سیستم تمام معایب یک زنجیر چرخ از بین می رود.

مخترع آج لاستیکی، با قابلیت بازوبسته شدن روی تایر افزود: در این طرح هیچ گاه صدایی به واسطه نصب این آجها شنیده نشده و کمک فنرها نیز آسیب نمی بینند و فرمان دادن در این سیستم خیلی بهتر انجام می شود در این سیستم راننده دیگر نیازی به صرف نظر کردن از سفر ضروری و یا کار خود در هوای ناآرام ندارد بلکه راننده این آج ها را در پارکینگ خانه و یا جلوی درب منزل نصب کرده و وارد جاده برفی و خیس می شود.

وی درخصوص نحوه نصب این آجها روی لاستیکها خاطرنشان کرد: اکثرا بعضی از راننده ها از نحوه بازو بستن زنجیر چرخ ناراضیند و یا به خاطر همین موضوع نمی خواهند یک روز زیبای برفی را با خودرو تجربه کنند؛ اما در این آجها چنین مشکلی مشاهده نمی شود زیرا برای بستن آن ابتدا راننده آن را روی زمین پهن کرده و خودرو را به سمت جلو حرکت می دهد؛ بنابراین وقتی که قسمتی از لاستیک خودرو روی آج قرار می گیرد به صورت کمربند دور لاستیک کشیده شده و قلابهای آن بسته می شود.

جایگزینی برای زنجیر چرخ

جایگزینی برای زنجیر چرخ

وی درخصوص نحوه نصب این آجها روی لاستیکها خاطرنشان کرد: اکثرا بعضی از راننده ها از نحوه باز و بستن زنجیر چرخ ناراضیند و یا به خاطر همین موضوع نمی خواهند یک روز زیبای برفی را با خودرو تجربه کنند؛ اما در این آجها چنین مشکلی مشاهده نمی شود زیرا برای بستن آن ابتدا راننده آن را روی زمین پهن کرده و خودرو را به سمت جلو حرکت می دهد؛ بنابراین وقتی که قسمتی از لاستیک خودرو روی آج قرار می گیرد به صورت کمربند دور لاستیک کشیده شده و قلابهای آن بسته می شود.

نظری با بیان این که از این آج می توان در هر چرخ و هر لاستیک با رینگهای مختلف استفاده کرد، اظهار کرد: ویژگی بارز این اختراع ساخت آج برای هر خودروی موجود در ایران نظیر پراید، پژو، پیکان با رینگ های معمولی و رینگ های اسپرت است و در حال حاضر یک نمونه برای پراید، پژو ۴۰۵ و دو نمونه برای رینگهای اسپرت با شکل آجهای مختلف، ساخته شده است؛ البته آج به وسیله اندازه گیری پهنای لاستیک و استانداردهایی که در کشور است ساخته می شود.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین فاکتورهایی که در هر کشور به خصوص کشورهای صنعتی و پیشرفته مد نظر است بحث ایمنی است؛ برای مثال، در ساخت زنجیر، ایمنی شرط اول است ولی صدماتی که به خودرو می رساند، مطرح نمی شود ولی در این سیستم علاوه بر این که ایمنی بالایی داشته، صدمات را نیز کاهش می دهد در این طرح با الگو گرفتن از طرح آج های لودر و بولدوزر و تراکتور به صورت کمربند ساخته شده و بر روی پهنای لاستیک نصب می شود.

نظری درباره کاربردهای این آج ها در صنایع به ایسنا گفت: از این آج می توان در کشاورزی و صنایع نظامی و به خصوص به صورت عام استفاده کرد.

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده است

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

۰۲۱۳۳۵۴۱۶۰۸ تهران – ۰۷۱۳۸۳۸۴۴۴۴ شیراز