تاثیر فشار باد تایر بر مصرف سوخت

خودرو در هنگام حرکت باید توان کافی برای غلبه بر عوامل مقاوم در برابر حرکت را داشته باشد. مهمترین عوامل مقاوم حرکتی عبارتند از نیروی مقاومت هوا، نیروی مقاومت غلتشی، اینرسی خودرو در برابر شتاب گیری و اینرسی قطعات دورانی موتور و سیستم انتقال قدرت. نیروی مقاومت غلتشی بخش قابل توجهی از عوامل مقاوم حرکتی را شامل می شود و در سرعت های پایین روی سطوح سخت مهم ترین عامل مقاوم حرکتی محسوب می شود .

قابل توجه آنکه با افزایش سرعت، نیروی مقاومت غلتشی افزایش می یابد، اما سهم این نیرو از کل نیروهای مقاوم حرکتی دچارکاهش می شود.

با کاهش نیروی مقاومت غلتشی، نیروهای مقاومت کننده در برابر حرکت کاهش یافته و به تبع آن توان مفید بیشتری برای خودرو قابل دستیابی خواهد بود که علاوه بر بهبود عملکرد پیمایش خودرو در شتاب گیری مثبت، مصرف سوخت خودرو و آلاینده های خروجی از اگزوز هم کاهش پیدا میکند.

نیروی مقاومت غلتشی بر اثر ویژگی میرا کنندگی لاستیک در تایر به وجود می آید که باعث می شود انرژی صرف شده جهت فشرده کردن لاستیک، با برگشتن لاستیک به حالت اولیه کاملا بازیابی نشود . بنابراین مقداری اتلاف انرژی در محل تماس تایر با زمین وجود خواهد داشت که ناشی از تغییر شکل محل تماس و ویژگی میرایی لاستیک آج است . این اتلاف توان به صورت تبدیل انرژی مکانیکی به گرما و افزایش دمای تایر نمود پیدا میکند که منجر به کاهش همزمان مقاومت سایشی و حد تحمل خستگی تایر میشود.

به طور کلی نیروی مقاومت غلتشی را می توان متأثر از عوامل زیر دانست:

  • اتلاف انرژی بر اثر تغییر شکل دیواری تایر در نزدیکی

  • محل تماس با زمین و اتلاف انرژی بر اثر تغییر شکل آج تایر

  •  درگیری آج تایر با پستی و برآمدگی های زمین

  • لغزش تایر در جهت طولی و جانبی

  • تغییر شکل سطح جاده

  • نیروی مقاومت هوای تایر

  • اتلاف انرزی در ناهمواری های جاده

 

 

سنگین تایر با ارائه طیف گسترده ای از تایرهای صنعتی و راهسازی و مزایایی همچون ارسال رایگان تا شهر دلخواه، امکان برگشت کالا تا یک هفته، تضمین بهترین قیمت و ضمانت اصل بودن محصولات در جهت رفع نیاز معدن‌داران،کارخانه داران و پیمانکاران گرامی به لاستیک های مصرفی اقدام نموده استپرسش و پاسخ در مورد لاستیک (تایر)

تامین کننده لاستیک لیفتراک ، لاستیک لودر ، لاستیک مینی لودر (بابکت) ، لاستیک جرثقیل و …

با ما در ارتباط باشید

02133541609 تهران – 07138385000 شیراز